Kolář (TOP 09): EU vidím jako prostor stability, bezpečí a prosperity

03.06.2023 14:16 | Ze sítí

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k k situaci ke Gruzii.

Kolář (TOP 09): EU vidím jako prostor stability, bezpečí a prosperity
Foto: Screen Prima CNN
Popisek: Ondřej Kolář na Prima CNN

Jak by asi Češi vnímali Evropskou unii, kdyby nám třeba takový Plzeňský kraj okupovala ruská armáda a po celé čáře se Středními Čechami bylo rozmístěno 17 ruských vojenských základen?  

Skoro si myslím, že by ubylo debat o zakřivení banánů a přibylo diskusí nad tím, jak bychom byli bez evropské integrace v háji.

Právě okupace a Evropa byly dvě slova, která mě provázela na návštěvě Gruzie. Ta sice geograficky jednoznačně do Evropy patří, politicky se ale pořád ne úplně dokáže vymanit z ruského vlivu a dost tím trpí.

Gruzie se totiž vidí na západě, kam podle svých obyvatel i historicky patří – a 80 % z nich podle průzkumů podporuje její snahu o vstup do EU i do NATO, ale na záda ji dýchá putinovské Rusko, které ji nechce pustit.

A tak zatímco my máme ten luxus, že můžeme z pohodlných domovů diskutovat o tom, co nám na Unii vadí, třeba pro Gruzii je vstup do Unie jedním z největších politických cílů. Vcelku pochopitelně. Gruzie totiž Evropskou unii chápe jako obrovskou příležitost, a ne jako trest.

To bylo ostatně vidět a slyšet nejen na všech oficiálních jednáních se zástupci vládní strany, opozice a nevládních organizací, ale hlavně na debatě se studenty v Euro Club Kvareli. 

Na fotce jsem s kolegy, stojíme prakticky na „hranici“ s Jižní Osetií, jedním z těch dvou regionů, které okupuje Rusko a jeho vojenská základna je na dohled – ani jsme nepotřebovali ty dalekohledy.
Gruzínci moc dobře chápou, že ruské rozpínavosti a nepochopení mezinárodních hranic i práva se mnohem líp vzdoruje jako součást silného a bohatého celku. Na cestě do EU je čeká ještě neskutečné množství práce, ale myslím, že je v zájmu nás všech, aby to dotáhli.

Na všech těch jednáních jsem mimo jiné zdůrazňoval, že EU vidím jako prostor stability, bezpečí a prosperity. A s každým dalším státem, který si váží toho, co EU nabízí, bude tento prostor větší a Evropa silnější.

reklama

autor: PV

Mgr. Renáta Zajíčková byl položen dotaz

reforma školství

Paní Zajíčková, vážím si toho, že jste se jako jedna mála postavila za učitele. A sama to zmiňujete, že reformy měly začít už dávno a já se ptám, proč nezačaly? Co vám v tom brání? A máte vůbec plán, jak zvýšit nejen úroveň školství jako takovou, ale i platy ve školství?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

O čem to tady žvaníš eurohujere???, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseAion , 03.06.2023 14:32:58
EU nemá za cíl pomáhat členským státům, ale naopak na nich parazitovat a vnucovat jim „pokrokové“ ideologie!!! Mnozí očekávali po vstupu do EU zlepšení naší situace, ale opak byl pravdou: Dočkali jsme se vměšování do vnitřních záležitostí ČR, postupné likvidace našeho průmyslu a energetiky, snižování naší konkurenceschopnosti, nárůstu multi-kulti a genderového šílenství a také rozmachu cenzury a špiclování. Ty máš tučné koryto, takže je každému jasné, že to svinstvo podporuješ.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Krajča (KSČM): Už zase vysílají signály

4:31 Krajča (KSČM): Už zase vysílají signály

Reakce na svém veřejném facebookovém profilu k myšlence ekonoma Kovandy o možném zrušení důchodů