Koudelka (Trikolora): Ukradený liberalismus

10.07.2024 9:02 | Monitoring

Aneb o zmatení slov a pojmů v politice a dějinách.

Koudelka (Trikolora): Ukradený liberalismus
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zdeněk Koudelka

Slovenský předseda vlády Robert Fico při projevu na Cyrilometodějských slavnostech 5. 7. 2024 na Děvíně prohlásil:

Chci učinit velkou výzvu, musíme všichni společně postavit obrovskou hráz nesmyslným progresivním a liberálním ideologiím, které se šíří jako rakovina. Jsou to ideologie, které poškozují tuto zemi, jsou to ideologie, které vznikly možná jen předevčírem. Já nechci, aby Slovensko patřilo mezi země, které dělají ze západní civilizace karikaturu. My jsme hrdý národ, my nebudeme kvůli těmto módním trendům měnit Ústavu SR nebo naše zákony.“.

Navázal tak na slova dřívějšího slovenského premiéra Jána Čarnogurského (1991-92), který již na počátku 90. let 20. st. ke zděšení tehdejší pražské kavárny prohlásil, že po porážce komunismu křesťanství čeká zápas s liberalismem, a obdobně v rozhovoru pro Parlamentní listy.cz 18. 10. 2019 uvedl: „Liberalismus je horší než komunismus v tom, že míří na základní instituty společnosti jako rodina, bioetické vztahy, morální a kulturní hodnoty pocházející z Bible.“.

Oba významní slovenští státnici mají pravdu. Bohužel, protože liberalismus v původním slova smyslu si to nezaslouží. Liberalismus pochází z latiny, kde liber znamená svobodný a liberalis svobody. Původně liberalismus v 18. století až do poslední třetiny 20. století znamenal politicky totéž, co svobodomyslný. V politice a státovědě byl spojen s parlamentem jako hlavním orgánem demokratické moci, s dělbou moci, svobodami člověka proti státu a v ekonomice s minimem regulací a státních intervencí.

Dnes toto slovo je pravým opakem všeho, co znamenalo dříve. Politické síly, které se označují za liberální (Macron ve Francii, STAN u nás) jsou extrémními zastánci státních intervenci a dotací všeho druhu – od zákazu spalovacích motorů, manipulativním zdražováním energií v rámci politiky zeleného údělu, oslabení volených orgánů ve prospěch různých lobbistických nátlakových skupin. Liberálové jsou i pachatelé cenzurních zásahů ve jménu jakési korektnosti a ze snahy po likvidaci pluralitních názorů, jako bylo například vypnutí vládě nepohodlných webů iniciované vládou Petra Fialy v únoru 2022.

Nejvíc ničící jsou však jejich plány v oblasti společenské, kde skrze uchopení moci ve státě chtějí oslabit tradiční rodinu, přirozené otcovství mužů a mateřství žen. Politický liberalismus se dnes stal pokračovatelem dřívějších totalitních režimů s plány sociálního inženýrství a snahu vytvořit „nového, lepšího“ člověka. Po člověku sovětském má přijít člověk bruselský. Staré snahy v novém ideologickém hávu.

Tak se změnil obsah slova liberalismus v latině, jeho původní význam v českém/moravském jazyce svobodomyslný zůstal nezměněn. Proto strany hájící původní svobody liberalismu dnes u nás nadále užívají slovo svoboda ve svém názvu – Svoboda a přímá demokracie, Svobodní. Stejně je tomu v němčině Svobodná strana Rakouska (Freiheitliche Partei Österreichs). Jsem smutný, jak se slovo liberalismus zprofanovalo a znamená pravý opak toho, co původně. Kdyby to viděli otcové liberalismu od Adama Smithe po Friedricha Augusta von Hayeka, zaplakali by.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Článek byl převzat z Profilu Doc. JUDr. Zdeněk Koudelka, Ph.D.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ve frakci Patrioti pro Evropu překreslíme mapu Evropy

Co přesně tím myslíte? Jak překreslit? A věříte tomu, že je EU reformovatelná, a že to dokážete? Vaše frakce je údajně třetí nejsilnější, to znamená, že nemáte většinu. Navíc mi přijde, že s těmi největšími nesmysli přichází EK a nevím, zda jim tak můžete zabránit? Fandím vám, jen si nemyslím, že je...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hejtman Grolich: Do našeho kraje míří o 2,8 miliardy víc

16:05 Hejtman Grolich: Do našeho kraje míří o 2,8 miliardy víc

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k většímu objemu peněz pro Jihomoravský kraj.