Michálek (Piráti): Další krok k elektronizaci Poslanecké sněmovny

28.6.2019 6:34 dop.

Konec obíhání kanceláří a plýtvání papírem, poslanci si zkusili plně elektronickou práci.

Michálek (Piráti): Další krok k elektronizaci Poslanecké sněmovny
Foto: Pirátská strana
Popisek: Jakub Michálek

Jedna z největších bašt papírového úřadování je v ohrožení! Poslanec Jakub Michálek prosadil, že Podvýbor pro digitalizaci justice a e-Sbírku, jemuž předsedá, už úřaduje elektronicky a dokumenty se podepisují pomocí uznávaného elektronického podpisu. Ten mají členové podvýboru nahraný ve svých občanských průkazech a testuje se v pilotním projektu, který se v případě úspěchu bude moci rozšířit na další výbory Sněmovny. Michálek tak naplnil jednu ze svých priorit v rámci Poslanecké sněmovny, tedy zavést elektronický podpis a elektronický oběh dokumentů, aby šla sněmovna příkladem celé státní správě.

„O spuštění projektu elektronických podpisů jsme s kolegou Profantem požádali vedení Poslanecké sněmovny již záhy po volbách. Pan kancléř Morávek byl velmi ochotný a pomohl nám vše nastavit, takže pilotní projekt proběhl úspěšně a už máme plně elektronické pozvánky i zápisy. Na Podvýboru pro digitalizaci justice a e-Sbírku jsme si na začátku tohoto roku odhlasovali, že přejdeme na plně elektronický oběh dokumentů. Náš podvýbor se tedy stal průkopníkem v rámci Poslanecké sněmovny, posunuli jsme Sněmovnu do 21. století. Rádi bychom šli příkladem i dalším výborům. Dokonce jsem přesvědčil i takového konzervativce jako je Marek Benda, aby si pořídil elektronickou občanku a ověřoval zápis elektronicky,“ říká poslanec Michálek.

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek

  • Piráti
  • Pusťte nás na ně, porveme se za vás!
  • poslanec

Na popud Pirátů Kancelář Poslanecké sněmovny v současné době připravuje řadu seminářů a školení v oblasti elektronických podpisů. „Jsem rád, že jsme udělali další krok k elektronizaci Poslanecké sněmovny. Ušetříme mnoho papíru a zároveň lze dokument podepsat z pohodlí kanceláře nebo domova. Do budoucna bych rád podstatně zrychlil zveřejňování elektronicky podepsaných zápisů. Dnes jsem také požádal zástupce Ministerstva vnitra, aby zjednodušili používání elektronické občanky. V pilotním projektu jsme totiž ověřili, že ke zprovoznění je složité a je potřeba 5 bezpečnostních kódů, které si lidé reálně nepamatují a my chceme, aby to bylo jednoduché jako kreditka nebo mobil. Pokud nebude elektronická občanka jednoduchá, nebude se používat a dopadne to jako s Opencard, která nakonec nic moc neuměla,“ dodává Michálek.

Nejde o první úspěch Pirátů v digitalizaci vlastní agendy Sněmovny, protože už přibližně před rokem naučili úředníky Sněmovny pracovat s interpelacemi, které jsou podávány elektronicky přes datovou schránku. Řada ministrů však odpovědi podepisuje stále ručně.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

Vaše rady nad zlato

Dobrý den, nemáte to jako politici lehké, na druhou stranu, jste za vodou, takže mimo realitu běžných lidí. Myslíte, že rady typu, více se oblečtě, méně se koupejte v teplé vodě... jsou k něčemu jinému, než že pobouří lidi? Ono to totiž vypadá, že vám úplně chybí sociální cítění nebo nevim.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

22:24 LOL!: 400 nových zahrádek pro Liberečany. Pro začátek

Odborníci z Akademie věd ČR upozornili ve své publikaci „Zahrádkářské osady aneb proč neztrácet půdu…