Michalik (STAN): Prvotní ekonomický šok způsobený koronavirem máme za sebou

29.8.2020 7:02 odp.

Komentář na facebookovém profilu ke koronaviru a ekonomice.

Michalik (STAN): Prvotní ekonomický šok způsobený koronavirem máme za sebou
Foto: Archiv
Popisek: Starosta obce Dolní Břežany Věslav Michalik

Prvotní ekonomický šok způsobený celosvětovou koronavirovou karanténou máme za sebou. Znovu jsme otevřeli fabriky. Začali obchodovat. Dokonce i trochu cestovat. Celosvětově nemocných s Covidem ale přibývá. Situace se opticky zhoršuje. Nemůžeme si nějak zvyknout na život s novým virem. Hodně lidí má obavy. Obavy, které významně ovlivňují jejich pohled na budoucnost. A právě obavy z budoucnosti vedou k významnému zpomalení budoucího ekonomického růstu. Analýza ekonomických důsledků pandemií v několika posledních stoletích vede k závěru, že po pandemickém ekonomickém šoku byla návratnost investic vždy nižší než před ním a tento stav trval desetiletí. Lidé prostě přehodnotí svůj pohled na budoucnost a nezmění ho do konce svého života. Jaký je tedy pravděpodobný ekonomický vývoj po covidu? Podle nedávné studie Juliana Kozlowského, Laury Veldkamp a Venkyho Venkateswarana dojde po prvotním ekonomickém šoku k zotavení, ale ekonomický výkon nedosáhne předchozích hodnot. Je to způsobeno tím, že část investovaného kapitálu je využívána méně, nebo vůbec (například kancelářské budovy, letadla, letiště apod.) a tím, že lidé změní svůj pohled na budoucnost, vnímají vyšší riziko a tudíž více spoří a méně investují.

Autoři očekávají, že současná hodnota budoucích ztrát je desetkrát větší než hodnota ztráty způsobené primárním ekonomickým šokem.

Co by v této situaci měli dělat politici? Cokoli, co vrátí lidem optimismus a víru v budoucnost. Přijít s vizí, se kterou se je schopna ztotožnit většina obyvatel. ??

Inspirováno článkem "Psychological scars of downturns could depress growth for decades" z The Economist.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

autor: PV

Demise

Pane premiére, vzhledem k otřesnému stavu veřejných financi, rostoucí inflaci, poklesu životní úrovně i osobních úspor, vzhledem k nejistotě týkající se zásobování plynem Evropu z Ruska letos v zimě, neuvažujete, prosím, o demisi? Nezaznamenal jsem krom projevů jediný hmatatelný krok Vašeho kabinetu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

9:17 Herman (ANO): Měl Redl vliv i na jmenování šéfa rozvědky?

Článek Janka Kroupy, který byl uveřejněn na serveru SeznamZprávy a týká se okolností, za kterých min…