Ministr Bartoš: Na lobbisty si stát musí posvítit

09.05.2024 7:17 | Tisková zpráva

Poslanecká sněmovna v prvním čtení přijala návrh zákona o lobbování v České republice. Jeho cílem je nastavit transparentní pravidla pro lobbing a omezit korupci, střet zájmů a klientelismus.

Ministr Bartoš: Na lobbisty si stát musí posvítit
Foto: ČT24
Popisek: Předseda Pirátské strany Ivan Bartoš v pořadu Interview ČT24

Jedná se o další důležitý protikorupční zákon, o jehož schválení Piráti dlouhodobě usilují. Do návrhu se díky pirátským ministrům podařilo prosadit, aby se zákon vztahoval také na prezidenta, asistenty poslanců a senátorů nebo členy poradních orgánů vlády a obsahoval adekvátní sankce za jeho porušení. Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek také připravil pozměňovací návrh, aby se zákon vztahoval i na ČEZ, o tom budou poslanci hlasovat ve druhém čtení.

„Dlouhodobě říkáme, že si stát musí posvítit na lobbisty. Jasná pravidla pro lobbování tu chybí roky a Piráti jsou v jejich zavedení hlavní tahoun. Zemi nesmí řídit zákulisní hráči. Chceme, aby byly veřejně dostupné informace o tom, kdo ovlivňuje podobu jednotlivých zákonů. Občané na to mají právo. Podporujeme i zavedení registru lobbistů,” řekl k připravovanému zákonu předseda Pirátů Ivan Bartoš.

Právě navrhovaný registr, který by měl sloužit jako informační systém veřejné správy, bude hlavním nástrojem regulace lobbování. Sledovat bude totiž aktivity lobbistů a lobbovaných, a tím by měl veřejnosti umožnit snadnou kontrolu nad tím, kdo co prosazuje a s kým jedná. Návrh zákona počítá rovněž se vznikem lobbistické stopy, která bude doprovázet všechny návrhy zákonů a jejich pozměňovacích návrhů.

„Náš cíl je vytvořit zákon, který skutečně posílí etiku a transparentnost v politickém a obchodním prostředí. To, aby v lobbování nedocházelo ke korupci ani k tajným nátlakům mocných vlivových skupin na politiky, je naprosto klíčové. Jedině tak bude moct dojít k posílení důvěry veřejnosti. A věřím, že to se s novým zákonem i díky námi navrhovaným změnám povede. Považuji za důležité, aby se zákon vztahoval i na ČEZ, to se nyní pokusím napravit pozměňovacím návrhem a doufám, že v Poslanecké sněmovně získá podporu,” upřesnil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který se dlouhodobě věnuje boji proti korupci.

Na chybějící důležitá opatření, aby se zákon vztahoval také na prezidenta, asistenty poslanců a senátorů nebo členy poradních orgánů vlády a obsahoval adekvátní sankce za jeho porušení, upozornily Legislativní rada vlády a Rada vlády pro koordinaci boje s korupcí, kterým předsedá ministr pro legislativu Michal Šalomoun.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

na co tahle odredovaná nula sáhla tam byl problém - kde je těch 40 000 slibovaných bytů pro mladé ?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusecharl , 09.05.2024 9:07:51

|  7 |  0

Další články z rubriky

Zdechovský (KDU-ČSL): Zastavme Čínu ve sběru nejcitlivějších dat lidí v Evropě

7:17 Zdechovský (KDU-ČSL): Zastavme Čínu ve sběru nejcitlivějších dat lidí v Evropě

Žijeme v nebezpečném světě a Evropa musí čelit hrozbám hned z několika stran. Dnes už nikdo nemůže p…