Ministr Vojtěch: Musíme zohlednit nové okolnosti v boji proti dopingu

22.07.2021 22:06

Projev na 14. schůzi Senátu dne 21. 7. 2021 k vládnímu návrhu, kterým se předkládají Parlamentu České republiky k vyslovení souhlasu s ratifikací změny Přílohy I a Přílohy II Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu

Ministr Vojtěch: Musíme zohlednit nové okolnosti v boji proti dopingu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

Děkuji za slovo. Vážený pane předsedající, vážené paní senátorky, vážení páni senátoři. K vyslovení souhlasu s ratifikací předkládám změny Přílohy I a Přílohy II Mezinárodní úmluvy proti dopingu ve sportu. Mezinárodní úmluva proti dopingu ve sportu přijatá na 33. zasedání generální konference UNESCO v Paříži v roce 2005 je mnohostrannou smlouvou, která pro ČR vstoupila v platnost v roce 2007. Účelem této úmluvy je zohlednit nové okolnosti v boji proti dopingu, posílit činnost národních antidopingových organizací a vytvořit celosvětově smluvní rámec pro společný boj vládních i nevládních organizací proti dopingu. Nedílnými součástmi úmluvy jsou Příloha I, tedy seznam zakázaných látek a metod, a Příloha II mezinárodní standard pro terapeutické výjimky. Úmluva patří do kategorie smluv, k jejichž přijetí nebo přijetí jejích změn je podmíněno souhlasem Parlamentu ČR a ratifikací prezidentem republiky. Příloha I, Příloha II jsou nedílnou součástí této úmluvy a přijetí jejích změn vyžaduje dodržet stejný ústavně-právní postup.

V souvislosti s vývojem dopingových látek a metod v oblasti sportu je Příloha I úmluvy aktualizována každoročně, její změny pro rok 2021 aktualizují a doplňují přílohu o nově zařazené látky a metody s dopingovým účinkem. Průběžně dochází také k vyřazování některých látek a metod ze seznamu, pokud jejich zařazení na seznam nadále nesplňuje kritéria stanovená Světovou antidopingovou agenturou. Změny Přílohy II pro rok 2021 definují nebo zjednodušují pro sportovce i lékaře použití některých nejméně závažných dopingových látek k lékařským účelům. Předložený materiál nemá žádné dopady na státní rozpočet, veřejné rozpočty a netýká se rovnosti postavení mužů a žen s ohledem na formální povahu materiálu, a v zájmu urychlení vnitrostátního schvalování se navrhuje, což byl vlastně návrh v PS, aby souhlasila s přijetím již v 1. čtení v souladu s § 90 odst. 2 zákona o jednacím řádu PS. Děkuji za pozornost.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

7:00 Premiér Babiš: Jednoznačně jsme splnili všechno, co jsme slíbili

Přepis pravidelného 'Čau lidi', který pronesl premiér České republiky Andrej Babiš.