Ministr Zaorálek: Islámský stát - největší hrozba i pro Evropu

15.09.2014 9:58 | Zprávy

Summit NATO ve velšském Celtic Manor měl jednoznačně dvě klíčová témata – tzv. islámský stát na severu Iráku a v Sýrii a konflikt na východě Ukrajiny.

Ministr Zaorálek: Islámský stát - největší hrozba i pro Evropu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Zaorálek

První téma se plně prosadilo teprve v posledních měsících. Samotný vznik tohoto kvazistátního útvaru zastřešujícího krutost a sektářské násilí spadal prakticky do posledních týdnů před summitem. Zatímco na neformální večeři ministrů zahraničí, která pro nás byla hlavním polem pro důkladnější strategickou diskusi, se oba problémy probíraly zhruba půl na půl, na obdobné večeři nejvyšších představitelů Aliance se debata týkala vzniku tzv. islámského státu a hrozeb z něj plynoucích ze 70 až 80 procent.

To může být pro někoho překvapivé; jisté je, že nejen "hybridní" válka na Ukrajině, ale také situace v Iráku a Sýrii představuje nový, nečekaný a vysoce rizikový fenomén.

V případě konfliktu na východní Ukrajině je hlavní zvláštností nejen skutečnost, že tato "podivná válka" je vedena netradičními způsoby – kombinace vojenských a nevojenských metod, vojáci bez označení příslušnosti, ostřelování těžkými zbraněmi ze sousední země, blesková překročení hranice s raketomety a dělostřelectvem a vzápětí návraty zpět, ruské bezpilotní průzkumné letouny ve službách separatistů. Akce v terénu jsou kombinované s kybernetickou ofenzívou a rozsáhlým mediálním působením.

To, co ale činí rusko-ukrajinský konflikt zvlášť odlišným, je především skutečnost, kdo ho vede: Rusko, člen Rady bezpečnosti, regionální mocnost se silnou armádou, s mohutným jaderným arzenálem – tedy země s výlučným mezinárodním postavením. Mimořádná vážnost celé situace je dána především tím, že Rusko bylo celá léta součástí – a po studené válce i nějaký čas garantem – vytváření bezpečnostní architektury Evropy. Dnes tuto architekturu, jejímiž základními principy je mírové řešení sporů a respektování svrchovanosti a územní celistvosti sousedů, fakticky ničí.

Opatření přijatá na summitu i přesto nejsou namířena primárně proti Rusku. Jde především o ujištění spojenců na východní hranici NATO o platnosti obranného závazku Aliance a schopnosti mu prakticky dostát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lubomír Zaorálek

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Předškolní péče

Tvrdíte, že je předškolní péče dostupnější. To je sice částečně pravda, ALE. Myslíte, že je to vaše zásluha? Není to náhodou proto, že se rodí čím dál méně dětí? A pak dostupnější také není pro všechny. Vzniká sice řada soukromých školek, dětské skupiny apod., ale máte ponětí, kolik stojí? Proč na n...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zelení: Je čas jednat

23:08 Zelení: Je čas jednat

Komentář na veřejném facebookovém profilu strany k nedostatku vody