Ministryně Maláčová: Problematiku rovnosti žen a mužů je třeba neustále připomínat

11.03.2019 17:40

Jana Maláčová vede v New Yorku českou delegaci na 63. zasedání Komise OSN pro postavení žen.

Ministryně Maláčová: Problematiku rovnosti žen a mužů je třeba neustále připomínat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) vede českou delegaci, která v neděli odletěla do New Yorku na pravidelné zasedání Komise OSN pro postavení žen. Během své účasti na této mezinárodní události, která probíhá ve dnech 11.–22. března 2019, vystoupí s národním projevem, zúčastní se několika odborných seminářů a setká se také s ministerskými zahraničními kolegy.

Tématem letošního 63. zasedání, které je globální platformou pro hodnocení pokroku v oblasti rovnosti žen a mužů, je sociální ochrana a přístup k veřejným službám. „Problematiku rovnosti žen a mužů je třeba si neustále připomínat. Obzvláště s ohledem na to, že Česká republika patří k zemím EU, kde jsou největší rozdíly v odměňování, a ženy, které pobírají starobní důchod, jsou následkem systémových nespravedlností vystaveny až 3,5× většímu riziku pádu pod hranici chudoby. Účast na zasedání Komise OSN pro postavení žen považuji za zásadní příležitost pro načerpání inspirace, jak tyto problémy efektivně řešit,“ říká ministryně Maláčová, která na zasedání vystoupí v úterý 12. března 2019 s národním projevem.

Ve stejný den se ministryně zúčastní ministerského kulatého stolu k příkladům dobré praxe v oblasti zajištění sociální ochrany, veřejných služeb a zhodnocení neplacené péče a práce doma. Dále bude prezentovat postoje a příklady dobré praxe České republiky i na dalších četných ministerských setkáních. Součástí jejího programu bude také účast na jednání ministrů Strany evropských socialistů pro rovnost žen a mužů.

V režii České republiky se zde budou konat dva semináře. Jeden z nich, pořádaný mimo jiné také Ministerstvem práce a sociálních věcí, se zaměří na téma rodinné péče a jejích dopadů na ženy a muže. Zde bude ministryně Maláčová společně se zástupci Nového Zélandu, Francie, UNFPA (Populační fond OSN) a Nadace Krása pomoci diskutovat o tom, co všechno znamená rodinná neformální péče a koho ovlivňuje. Druhý ze seminářů se bude zabývat tématem práce s mládeží v kontextu partnerského a sexuálního násilí.

Součástí české delegace je také vládní zmocněnkyně pro lidská práva Martina Štěpánková a ambasadorka Cílů udržitelného rozvoje OSN a zakladatelka Nadace Krása pomoci Taťána Gregor Brzobohatá. Zasedání Komise OSN pro postavení žen se pravidelně účastní přes 8 tisíc delegátů a delegátek, včetně přibližně 80 ministrů a ministryň. Jedná se o jedno z nejprestižnějších a nejdůležitějších zasedání, která každoročně v rámci OSN probíhají.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL