Munzar (ODS): Kontroly svatebčanů jsou neobhajitelné

03.11.2018 10:03

V Poslanecké sněmovně jsou čtvrtky tradičně věnovány ústním a písemným interpelacím poslanců na jednotlivé ministry. Bylo zahájeno projednávání písemné interpelace poslance Vojtěcha Munzara (ODS) na ministryni financí Alenu Schillerovou (ANO) týkající se nedávno mediálně diskutovaných kontrol novomanželů ze strany finanční správy, a to přes snahu většiny poslanců za ANO debatu zablokovat. Poslanec Munzar svou písemnou interpelaci na ministryni podal již v srpnu, na jednání pléna Poslanecké sněmovny se však dostala až 1. listopadu.

Munzar (ODS): Kontroly svatebčanů jsou neobhajitelné
Foto: ods.cz
Popisek: Vojtěch Munzar (ODS)

„Když jsem podával o prázdninách svou interpelaci, očekával jsem, že se jedná o jednotlivý výstřelek horlivého úředníka a jednorázovou záležitost. K mému překvapení se ale ministryně financí ve své odpovědi k případu postavila tak, že se jednalo o zákonný a správný postup. Avšak úkolem demokratických politiků je státní moc brzdit, krotit a držet na uzdě její tendence k rozpínavosti. Aby se necítila všemocná a nedotknutelná,“ vysvětluje poslanec Munzar svoji motivaci.

Ve svém vystoupení upozornil poslanec Munzar na skutečnost, že finanční správa interpretuje daňový řád extrémně extenzivně a považuje každého, kdo si objednává oslavu, za „povinnou osobu“ ve smyslu daňového řádu, která musí správci daně poskytnout veškeré informace pod pohrůžkou sankcí. To je dle něj i dalších odborníků postup za hranou zákona a jak dále upozornil, stejný názor implicitně plyne i z komentáře k daňovému řádu z roku 2011, kde je společně s předsedou NSS Baxou mezi spoluautory i současná ministryně financí.

„Pokud bychom uvažovali jako finanční správa, tak pokud by kdokoliv pořádal oslavu v restauraci, u které má správce daně podezření, že v ní dochází ke krácení daní, musí pod pohrůžkou sankcí zpětně dokládat finanční správě za co, kolik zaplatil, případně kolik bylo na oslavě lidí. To je přeci šílené. Nechápu, proč hájí neobhajitelné. Teprve po zjištění, že se jednalo o cca sto párů novomanželů a teprve po mediálním tlaku začala paní ministryně konat. Měla tak učinit rovnou,“ uzavírá poslanec Munzar.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Sommerová: Paní Lipovská od počátku propaguje vyhraněný politický názor

18:49 Sommerová: Paní Lipovská od počátku propaguje vyhraněný politický názor

Projev na 118. schůzi Poslanecké sněmovny 17. září 2021 k návrhu na odvolání Hany Lipovské z Rady Če…