Niedermayer (TOP 09): Že nejde snižovat "čisté emise"?

22. 11. 2019 14:35

Komentář na facebnookovém profilu ke snižování emisí v letecké dopravě

Niedermayer (TOP 09): Že nejde snižovat "čisté emise"?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer
reklama

Vyhlášení EasyJetu, operujícího stovky emisně náročných letů denně, že bude "offsetovat" efekty svého businessu, si zaslouží nejen potlesk, ale i zamyšlení.

To, že na to firma údajně vynaloží jen nízké desítky milionů (což je ale samozřejmě velmi záslužné), ukazuje, jak "levně" jde dnes na naší planetě redukovat "čisté emise". Pro ty, kteří tvrdí, že podstatná redukce emisí znamená "havárii jejich životní úrovně", by to mělo být "doporučené čtení".

Samozřejmě, pokud se více firem dá touto cestou, náklady na "offset" porostou. Levné varianty se začnou totiž vyčerpávat. Ale s tím poroste atraktivita jiných "emisně atraktivních řešení". U letecké dopravy jsou to třeba biopaliva (technologicky zvládnuté, brzdí je cena) či dokonce paliva syntetická (vyrobená z CO2 a elektřiny - zde je vysoká cena dopadem nedostatku levné, čisté elektřiny).

Takže, není pravda, že to nejde. Ono to jde. Technologie máme, chce to jen ochotu se touto cestou vydat. EasyJetu, který pracuje s Airbusem na hybridních pohonech v letectví, patří proto dík.

PS: Přikládám link z FT (ZDE). V českém textu, který jsem našel (server zdopravy) se více než o offsetu mluví o novém nákupu letadel EasyJetem, což je škoda... Nová úsporná letadla kupuje každý, ale velké aerolinky slibují "neutralitu" do roku 2050. EasyJet dle textu, od úterka.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: PV
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Mihola (KDU-ČSL): Čtyři dny učte a pátý den choďte na fakultu

22:55 Mihola (KDU-ČSL): Čtyři dny učte a pátý den choďte na fakultu

Projev na 72. schůzi Poslanecké sněmovny 1. prosince 2020 ke změně zákona o pedagogických pracovnící…