Hnutí Úsvit přímé demokracie se rozhodlo si odškrtnout další programový bod, a to prosazení přímé volby a odvolatelnosti starostů. Návrh ústavního zákona předložíme letos k projednání do Poslanecké sněmovny. V další fázi bychom rádi prosadili také přímou volbu a odvolatelnost hejtmanů a dalších vrcholných politiků. Návrh odmítá premiér Sobotka za ČSSD, proti je nyní také ODS a KSČM. Naopak přímou volbu starostů podporuje kromě Úsvitu také TOP09, ANO a zatím nejednotné stanovisko má KDU-ČSL.
V evropských zemích je uplatňován model přímé volby starostů či obdobně postavených funkcionářů ve všech zemích kolem České republiky. Přímá volba je zavedena v těchto zemích:
Německo, Polsko, Rakousko (dle spolkové země), Slovensko, Itálie, Řecko, Kypr, Slovinsko, Rumunsko, Bulharsko, Ukrajina, Makedonie, Albánie, Maďarsko. V Anglii a Walesu o způsobu volby rozhodují občané v referendu.
Základní principy návrhu hnutí Úsvit:
Starosta je představitelem obce a nejvyšším výkonným orgánem obce, který vykonává správu obce. Svolává a vede zasedání obecního zastupitelstva a obecní rady a podepisuje jimi přijatá usnesení (nepodepsáním usnesení zastupitelstva může pozastavit jeho výkon, pokud se domnívá, že odporuje zákonu nebo je pro obec zjevně nevýhodné). Starosta zastupuje obec navenek ve vztahu ke státním orgánům, fyzickým i právnickým osobám. Starosta obce rozhoduje ve všech záležitostech správy obce, pokud nejsou zákonem nebo statutem (schvaluje jej ve vyhrazené pravomoci zastupitelstvo) vyhrazeny obecnímu zastupitelstvu. Starosta je rovněž statutárním orgánem v majetkoprávních vztazích obce a pracovněprávních vztazích zaměstnanců obce.
Vzájemné postavení zastupitelstva a starosty není založeno na principu nadřízenosti a podřízenosti, jedná se o orgány korelativní.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Úsvit přímé demokracie