Okamura (SPD): Zastavme Green Deal EU a Fialovu vládu, která ho podporuje

29.04.2025 21:01 | Monitoring

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke Green Dealu.

Okamura (SPD): Zastavme Green Deal EU a Fialovu vládu, která ho podporuje
Foto: XTV
Popisek: Tomio Okamura v XTV

I kdyby Trumpova cla na zboží z EU byla v plné výši, znamenají pořád čtyřikrát menší náklady než Green Deal. Zastavme Green Deal EU a Fialovu vládu, která ho podporuje!

Ekonom Lukáš Kovanda upozornil, že i kdyby měla cla na americký dovoz z Evropské unie platit v "plné palbě", jak je představoval začátkem dubna americký prezident Donald Trump, budou pro českou ekonomiku znamenat až čtyřikrát nižší náklad než unijní Green Deal.

„Již několikatýdenní intenzivní mediální debata o clech obnažuje závažnou asymetrii: nesrovnatelně větší prostor nyní v tuzemské veřejné debatě dostává něco, totiž Trump a cla, co ani není definitivní a co je hlavně i ve své nejhorší variantě – tedy nejhorší z hlediska české ekonomiky – pořád daleko méně finančně nákladné než Green Deal,“ upozornil ekonom Lukáš Kovanda.
České ministerstvo financí začátkem dubna uvedlo, že Trumpova cla sníží letošní růst české ekonomiky o 0,6 až o 0,7 procentního bodu. Ve své lednové prognóze přitom ještě resort počítal s letošním reálným růstem ekonomiky ve výši 2,3 procenta. Nominální hrubý domácí produkt Česka by tak dle téže prognózy vzrostl z loňských 8 007 na letošních 8 431 miliard korun.

„Pokud nyní má náš ekonomický růst kvůli clům činit jen 1,7 procenta namísto 2,3 procenta za jinak stejných podmínek, při předpokládaném letošním růstu příslušné cenové hladiny o tři procenta, to znamená nominální nárůst tuzemské ekonomiky o 4,7 procenta namísto do začátku dubna ministerstvem odhadovaných 5,3 procenta. Růst z úrovně 8 007 miliard korun o 4,7 procenta by značil letošní úroveň nominálního HDP čítající zhruba 8 383 miliard korun. To je o 48 miliard nižší údaj, než jaký ministerstvo financí předpokládá ve své lednové prognóze, tedy než zmíněný údaj 8 431 miliard. Do konce letoška zbývají ještě zhruba tři čtvrtletí, takže podle ministerstva financí Česko kvůli clům přijde průměrně o 16 miliard korun za čtvrtletí. Tedy o 64 miliard korun při přepočtu na celý rok. Přitom současně nynější vládní plán, s nímž pracuje i Národní rozpočtová rada, počítá s tím, že dekarbonizační cíle, tedy Green Deal, si v Česku do roku 2030 vyžádají vydání celkem 1,3 bilionu korun. To je při ročním rozpočítání, zahrneme-li i letošek, průměrně 217 miliard korun ročně,“ vypočetl ekonom Lukáš Kovanda.

Roční náklady Green Dealu jsou tedy podle Kovandy v tuto chvíli pořád přibližně 3,4krát vyšší než náklady Trumpových cel.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • poslanec

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Diskuse obsahuje 2 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Senátor Šlachta: Než něco zakazovat, pojďme je vychovávat

22:31 Senátor Šlachta: Než něco zakazovat, pojďme je vychovávat

Projev na 9. schůzi Senátu ČR 30. dubna 2025 k návrhu zákona, kterým se mění některé zákony v souvis…