Piráti: Karikatura demokracie – Bělorusko uspořádalo prezidentské volby

10.08.2020 22:13 | Zprávy

Letošní prezidentské volby v Bělorusku nenaplnily žádnou ze základních náležitostí demokratických voleb. Jejich oficiální výsledek také zdaleka neodpovídá reálnému rozložení volebních preferencí.

Piráti: Karikatura demokracie – Bělorusko uspořádalo prezidentské volby
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Pirátská vlajka

Průběh voleb považují Piráti za skandální i na poměry země, která dlouhodobě uplatňuje útlak svobodně smýšlejících lidí. „Bělorusům je odepírána řada základních lidských i politických práv, a to nejen v období voleb. Ty letošní provázelo odepření účasti opozičních kandidátů, zatýkání i brutální policejní zákroky proti pokojným demonstrujícím. Běloruský režim ztratil poslední zbytky legitimity a podpory vlastních obyvatel, a proto se opakovaně uchyluje k totalitním praktikám a útokům vůči vlastním občanům.”

„Pirátská strana odmítá užívání násilí proti pokojným demonstrantům v Bělorusku. Stejně tak odsuzujeme omezování svobody slova včetně masivního vypínání internetu. Vše je o to hrozivější, že se tak děje na hranicích Evropské unie a jen pár set kilometrů od českých hranic. I tato evropská země si zaslouží, aby o jejím osudu rozhodovali občané ve svobodných volbách. Protože v Česku žije řada Bělorusů, kteří před současným režimem emigrovali, je i naší povinností zasadit se o to, aby v Bělorusku proběhly změny ve prospěch prosazení občanských a politických práv,” uvedl poslanec Jan Lipavský.

Andrej Ramašeuski, člen Pirátů, který po emigraci z Běloruska obdržel v roce 1997 politický azyl v ČR, k uplynulému víkendu uvedl: „Je naprosto nemožné označit tyto volby za svobodné a demokratické a to od samého začátku. Alternativní kandidáti se potýkali s obstrukcemi při registraci a sběru podpisů pod petice, někteří z nich byli dokonce zatýkáni. Do okrskových komisí se dostalo naprosté minimum zástupců opozice. Předvolební kampaň probíhala bez přístupu opozice k centrálním médiím. Poměrně velký počet hlasovacích lístků byl odevzdán v předčasných volbách, které trvaly několik dní před oficiálním termínem v jejichž průběhu chyběla jakákoliv kontrola hlasování ze strany veřejnosti. To otevíralo neomezený prostor k manipulaci s hlasy. K volbám nebyli připuštěni mezinárodní pozorovatelé, nebyly umožněny nezávislé exit polly. V mnoha okrscích, kde se očekávala nižší podpora Lukašenka, byl uměle zpomalen proces hlasování, vytvořily se několikahodinové fronty a velké množství voličů tak bylo omezeno na volebním právu.”

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Proč jste nepodpořil zákon, který měl zajistit lepší dostupnost léků a lékáren?

Přijde mi, že se tu opět staví byznys nad zájmy lidí, a v tomto případě i nad zdraví. Nebo co podle vás bylo na zákoně špatného? A proč se u nás pořád nahrává jen těm velkým hráčům? Podívejte se, co to způsobilo třeba v obchodech, ale další příklad jsou třeba operátoři. Proč tu pořád není další, kte...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kavij (KSČM): Pokračující  devastace států EU

6:03 Kavij (KSČM): Pokračující devastace států EU

Není to zvláštní?