Poc (ČSSD): Oettigate, nový skandál Evropské komise

27.11.2016 11:31

Není tomu tak dávno, co Evropská komise dostala mediální výprask spojený s odchodem bývalého předsedy J. M. Barrosa do jedné z největších investičních bank, Goldman Sachs. Další zářez na seznam průšvihů nyní obstaral německý komisař G. Oettinger, zatahující Komisi do problémů nekalých lobbistických praktik.

Poc (ČSSD): Oettigate, nový skandál Evropské komise
Foto: archiv PP
Popisek: Pavel Poc (ČSSD)

„Komise poslední šance", přesně tak pojmenoval složení současné instituce sám předseda, Jean-Claude Juncker. Jako by tím snad chtěl hned na začátku svého funkčního období naznačit, kam se vedení Komise opravdu ubírá.

To, že momentálně za poměrně rozpačitých a nejasných okolností z funkce komisařky pro rozpočet odchází bulharská K. Georgieva, je jedna věc. Že na její místo místopředsedkyně chtějí dosadit osobu spojenou s netransparentními styky se soukromou sférou, je však věcí druhou.

Komisař Oettinger, mající v současnosti na starosti digitální ekonomiku a společnost, čelil v minulých týdnech skandálům ohledně jeho nemístných výroků na adresu žen, cizinců a homosexuálů. Naposledy však celé Komisi zavařil soukromým letem s německým lobbistou napojeným na Kreml, K. Mangoldem. Ačkoliv to Komise odmítá přiznat, údajně za účelem realizace rozšíření maďarské jaderné elektrárny ruským Rosatomem a ukončení vyšetřování samotné Komise.

Svým jednáním tak poškozuje nejen obrázek Komise, ale všech evropských institucí. Ptám se proto, kam se poděla Junckerova vize o navracení důvěry občanů v Evropskou unii? Tím, že o těchto problémech v lepším případě mlčí, v horším je tutlá, kope jistý hrob sobě, ale i celé Evropské komisi.

O tom, čeho si byl předseda Komise na začátku své funkce vědomý, můžeme jen polemizovat. Že by však v jeho postavení a téměř v půlce funkčního období nevěděl, s kým přímo spolupracuje, odmítám akceptovat. Budu proto trvat na tom, aby Evropská komise poskytla dodatečné dokumenty, které, doufejme, situaci objasní. Stejně tak budu trvat na slyšení, kde nás komisař Oettinger může přesvědčit, že ho jako novou tvář evropských financí můžeme brát vážně.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zuna (TOP 09): Je fér, že Raiffeisen Bank ztratí přístup k dolarovému trhu

13:04 Zuna (TOP 09): Je fér, že Raiffeisen Bank ztratí přístup k dolarovému trhu

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Raiffeisen Bank.