Poc (ČSSD): Skutečné hrozby jsou skryté

19.10.2014 8:24 | Zprávy

Každého čas od času potrápí nějaké zdravotní obtíže způsobené bakteriální infekcí. Naštěstí máme k dispozici antibiotika. Zkusme si ale představit svět, ve kterém bychom je neměli.

Poc (ČSSD): Skutečné hrozby jsou skryté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Poc

Umírali bychom i na poměrně banální infekce, měli bychom problémy s hojením ran, znovu by umíraly matky po porodech kvůli infekci, zase by se umíralo na zápal plic. Tuberkulóza by opět byla smrtelnou nemocí a operace slepého střeva by byla smrtelným rizikem. Bohužel to není malování čerta na zeď.

Během posledních osmdesáti let rozsáhlého používání antimikrobiálních látek se totiž mikroby způsobující onemocnění také vyvíjely a přizpůsobovaly. Mnoho antibiotik tak postupně pozbylo své účinnosti. Bakterie ke všemu dokáží pomocí různých “triků” odolnost proti antibiotikům sdílet, takže obyčejná střevní bakterie může doslova sdílet svou odolnost s infekční kamarádkou. Skutečně mě děsí představa, že začneme umírat třeba na obyčejnou střevní infekci, která by normálně na antibiotikum zareagovala, ale díky biochemickým mechanismům bude před jejich účinkem ochráněna běžnou bakterií a lékaři se budou jenom divit, protože laboratorní testy žádnou antibiotickou rezistenci u cílového mikroorganismu neprokáží.

Základní příčinou této situace je bohužel nevhodné používání nebo zneužívání antimikrobiálních látek v humánní a veterinární medicíně a v zemědělství. Zvířata se chovají na malých prostorech ve velkém množství a antibiotika se často využívají v krmení v podstatě preventivně, aby zvířata vůbec mohla v takových podmínkách přežít. Právě těmito postupy se enormně zvyšuje riziko vzniku rezistence vůči antibiotikům. A pozor, stejná antibiotika, která se používají pro zvířata, jsou využívána i v humánní medicíně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Práce autora se řídí redakčními zásadami ParlamentníListy.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

Přidejte si obsahový box PL do svých oblíbených zdrojů na Hlavní stránce Seznam.cz. Děkujeme.

Mgr. Igor Červený byl položen dotaz

Jak podle vás zajistit vyváženost?

Myslím teď mezi ochranou životního prostředí a průmyslem-ekonomikou? Co přesně v tomto směru navrhujete? Vím, co kritizujete, ale jaký je podle vás ten balanc?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Roun (KSČM): Trumpově militarismu a represi se musíme postavit

11:02 Roun (KSČM): Trumpově militarismu a represi se musíme postavit

Před rokem se k němu upínal celý svět. Lidé očekávali, že po senilním Joe Bidenovi přijde Donald Tru…