Pošarová (SPD): Bitcoiny a totální selhání vlády

03.06.2025 7:17 | Monitoring
autor: PV

Aféra kolem tzv. bitcoinového daru Ministerstvu spravedlnosti ukázala na hrozivý rozklad etických norem a schopnosti vlády rozlišovat mezi tím, co je legální, a tím, co je správné.

Pošarová (SPD): Bitcoiny a totální selhání vlády
Foto: Archiv Marie Pošarové
Popisek: Poslankyně SPD Marie Pošarová

Článek byl převzat z Profilu Ing. Marie Pošarová - Bitcoiny pro ministerstvo aneb totální selhání vlády

Případ, ve kterém hrají hlavní roli miliardy v kryptoměnách u osoby s kriminální minulostí par exellence, by v právním státě měl vyvolat ten nejvyšší poplach. U nás však stačilo několik frázovitých tiskových prohlášení, aby byl celý případ vyřízen, a to až do chvíle, kdy tlak veřejnosti a opozice přiměl ministra Pavla Blažka k rezignaci. Ale přesto zde stále chybí plné vyvození skutečné odpovědnosti.

Bitcoinový „dar z nebes“  přišel od člověka s minulostí, spojenou se závažnou trestnou činností (drogy, zbraně, darknet). Kontext této operace je vysoce toxický. Vláda, která falešně tvrdí, že bojuje za transparentnost a obrodu politické kultury, bez většího zaváhání přijala peníze, které mohly pocházet z velmi problematických zdrojů. A za co vlastně?!

To, že byl tento dar přijat, zařazen do státního rozpočtu a následně použit pro potřeby resortu spravedlnosti, je šokující zejména proto, že nebylo provedeno žádné ověřování původu těchto finančních prostředků. Ani nebyla na vládní a politické úrovni vedena žádná debata o tom, zda je vůbec únosné přijímat dary tohoto typu, jejichž pravý účel a motivace dárce mohou být zcela jiného charakteru, než je deklarováno.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je možné, že vás jako europoslance nepustili do budovy?

Napsal jste, že jste do budovy Evropského parlamentu ve Štrasburku nedojel. Přístup blokovala policie. To jako nepustili ani další? Nebo myslíte, že to vás jako kritika nepustili účelově? Jak je to vůbec možné?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

7:16 Kupka (ODS): Tohle není politika. Tohle je demolice

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke stávce některých úředníků Úřadu vlády.