Hledá se prvních 209 miliard Kč na zbraně pro Zelenského. „Evropané jsou už neklidní.“

28.07.2025 10:42 | Zprávy

Z čeho vlastně EU zaplatí americké zbraně, které se mají dostat na Ukrajinu? Tuto otázku si položil server listu Washington Post. Jen systémy protivzdušné obrany Patriot stojí víc než miliardu dolarů za kus. V přepočtu tedy víc než 20 miliard korun. Zelenskyj chce těchto systémů deset. A z USA zaznělo, že EU se takto dostala zcela do područí Washingtonu.

Hledá se prvních 209 miliard Kč na zbraně pro Zelenského. „Evropané jsou už neklidní.“
Foto: Screen Youtube
Popisek: Ursula von der Leyenová bude předsedkyní eurokomise dalších pět let

V EU se dál hledají zdroje, z nichž zaplatit americké zbraně. Prezident USA Donald Trump dal před časem najevo, že dodá Ukrajincům zbraně, pokud je EU zaplatí. A v EU se teď stále řeší, z čeho se to bude platit. Podle serveru listu Washington Post bude nutno v první chvíli najít alespoň deset miliard dolarů, což je v přepočtu asi 209 miliard korun.

Anketa

Chcete, aby STAČILO! a SOCDEM postavili společnou kandidátku?

89%
5%
hlasovalo: 11203 lidí
„Německo letos novelizovalo ústavu, aby umožnilo Berlínu půjčit si stovky miliard eur na vojenské výdaje včetně zbraní pro Ukrajinu. Norsko může využít své mimořádné ropné bohatství k financování protivzdušné obrany. Ostatní evropské země hovoří o sdružování finančních prostředků, ale stále není jisté, jak zaplatí za to, aby Kyjev zůstal vyzbrojen,“ napsal k tomu server listu Washington Post.

Systémy Patriot, vyráběné společností Raytheon, mohou stát více než miliardu dolarů za kus. Střely Interceptor se prodávají za téměř 4 miliony dolarů za kus.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj uvedl, že požádal partnery o 10 baterií a zatím mu byly slíbeny tři. „Naším úkolem je najít financování pro všech 10 systémů,“ řekl Zelenskyj ve čtvrtek.

Jenže to má háček.

„Z dlouhodobého hlediska však mnozí uznávají, že bude obtížné nadále shánět peníze a udržovat podporu neklidného obyvatelstva, zejména proto, že země vyčleňují větší částky na své vlastní obranné potřeby,“ rozváděl myšlenku Washington Post.

Na setkání ukrajinských spojenců minulý týden německý ministr obrany Boris Pistorius uvedl, že souhlasí s administrativou, že Berlín „přispěje k poskytnutí“ pěti systémů Patriot, aniž by uváděl podrobnosti. Berlín již dodal Ukrajině tři systémy a jedná s Washingtonem o dodání dalších, a o získání náhradních systémů.

Americký analytik Tyler Weaver má za to, že EU se nejen touto politikou nechala vmanévrovat do zcela podřízeného postavení ve vztahu k USA. „Cena za to, že se rusofobie stane základem veškeré politiky EU a zároveň se spoléhá na Spojené státy, že je ochrání před nevyhnutelnými důsledky této politiky. Evropané se vmanévrovali do zcela podřízeného vztahu se Spojenými státy,“ vyložil svůj pohled analytik z USA na sociální síti X.

Anketa

Máte důvěru ve velení Armády České republiky?

1%
98%
hlasovalo: 11923 lidí
Navázal na vyjádření internetového podnikatele a komentátora Arnauda Bertranda, který konstatoval, že nová celní dohoda, kterou uzavřela ve Skotsku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová s prezidentem USA Donaldem Trumpem, je ve skutečnosti jedním z nejvyšších vazalských poplatků, jaké si lze představit.

„Není to nic víc, než jeden z nejdražších císařských tributů v historii. Jen masivní jednosměrný převod bohatství bez jakýchkoli recipročních výhod,“ napsal doslova Bertrand na platformě X. „To se ani zdaleka nepodobá typu dohod uzavřených mezi dvěma rovnocennými suverénními mocnostmi. Spíše to vypadá jako typ nerovných smluv, které koloniální mocnosti vnucovaly v 19. století – až na to, že tentokrát je na straně příjemce takové smlouvy Evropa. … Toto je opět století ponížení Evropy,“ konstatoval podnikatel a glosátor veřejného dění.

Anketa

Máte důvěru v generála Michala Koudelku?

1%
98%
hlasovalo: 10759 lidí
Rusové mezitím nad Ukrajinu posílají další a další drony a rakety.

Podle serveru Kyiv Independent jen za poslední den Rusové zavraždili 4 lidi a 4 desítky dalších zranili. Mezi zraněnými jsou i děti.

Ruské letectvo uvedlo, že v noci odpálilo proti Ukrajině 324 útočných dronů typu Šahíd a dalších typů, čtyři střely s plochou dráhou letu Ch-101 a tři aerobalistické střely Kinžal, přičemž cílem bylo především město Starokostjantinov v Chmelnické oblasti.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Helena Langšádlová byl položen dotaz

Proč se bát Ruska, když jsme v NATO?

Nebo nevěříte v případnou pomoc NATO? A myslíte, že Rusko zamýšlí začít třetí světovou?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Diskuse obsahuje 86 příspěvků Vstoupit do diskuse Tisknout

Další články z rubriky

Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

17:04 Konec Uhlíře. Decroix: Úkol naplnil. Rajchl přeložil, co to znamená

Bývalý ústavní soudce David Uhlíř po měsíci nečekaně skončil ve funkci koordinátora bitcoinové kauzy…