Premiér Fiala: Končí dvouletý stres ze zdražování, kterému byli vystaveni lidé a firmy

16.02.2024 13:09 | Tisková zpráva

Růst spotřebitelských cen v lednu výrazně zpomalil na 2,3 procenta z prosincových 6,9 procenta. Údaje oznámil ve čtvrtek 15. února 2024 Český statistický úřad.

Premiér Fiala: Končí dvouletý stres ze zdražování, kterému byli vystaveni lidé a firmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Fiala

Předseda vlády Petr Fiala na tiskovém brífinku uvedl, že k poklesu inflace přispěl nejen tlak vlády na výrobce a obchodníky, ale také konsolidace veřejných financí. Podle něj tak končí nejistota z budoucnosti a také dvouletý stres ze zdražování.

„Potvrzuje se to, co jsem občanům slíbil ve vánočním projevu, kdy jsem řekl, že ekonomická situace lidí i firem se bude zlepšovat. Je to skutečně dobrá zpráva. Potraviny meziročně zlevnily téměř o čtyři procenta, nízká inflace také znamená, že se letos zlevní úvěry, to pomůže opět lidem, firmám a celé ekonomice. Končí nejistota z budoucnosti a končí tak dvouletý stres ze zdražování, kterému byli vystaveni lidé i firmy,“ uvedl Petr Fiala.

Premiér také uvedl, že vláda očekává růst reálných mezd, což je jedna z věcí, kterou lidé pozitivně sami přímo pocítí na svých rozpočtech.

Předseda vlády zároveň přiznal, že cesta k nejnižší inflaci od března 2021 nebyla jednoduchá.

Anketa

Má Evropa přejít na válečnou ekonomiku, aby se ubránila Rusku?

6%
93%
hlasovalo: 45622 lidí

„Inflace 2,3 % je téměř třetinová proti tomu jakou inflaci převzala naše vláda v prosinci 2021 po vládě Andreje Babiše, kdy byla inflace 6,6 %. Tato zpráva skutečně znamená optimistický výhled do roku 2024,“ sdělil premiér. Předseda vlády ve svém prohlášení vyjádřil uznání a poděkoval všem, kteří se podíleli na tom, aby inflace v Česku postupně klesala. Inflace je ovlivněna více faktory, ale zmínil několik důležitých kroků, kterými pomohla ke snižování inflace i současná vláda a které ne vždy byly populární.

„Hlavní, co jsme museli udělat, bylo ozdravení veřejných financí. Hned v roce 2022 jsme seškrtali výdaje státního rozpočtu skoro o 100 miliard korun. Především to byl konsolidační balíček, který snižuje zbytečné výdaje, ale snižuje také DPH na některé klíčové položky, třeba na potraviny,“ dodal premiér s tím, že velmi důležitou věcí, která se projevuje pozitivně, je snížení cen energií.

„Tato čísla jsou skutečně nadějí pro celý letošní rok a občané mají reálný důkaz, že se situace zlepšuje,“ uzavřel předseda vlády.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

kdysi se tomu říkalo : mazat med kolem huby,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskuseaspan , 16.02.2024 18:50:58
teď se tomu říká Fialova pravda.

|  9 |  0

Další články z rubriky

Maříková (SPD): V4  je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

23:07 Maříková (SPD): V4 je mimořádně důležitý nástroj, který nám dává velkou sílu

Projev na 98. schůzi Poslanecké sněmovny 18. dubna 2024 k Visegradské čtyřce.