Primátor Hřib: Setkávání pražské tripartity jsou vkladem do budoucna

17.05.2019 14:01

Pražská tripartita se sešla poprvé v novém obsazení.

Primátor Hřib: Setkávání pražské tripartity jsou vkladem do budoucna
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Ve čtvrtek 16. května se uskutečnilo 11. jednání Plenární schůze Rady hospodářské a sociální dohody hl. m. Prahy. Pražská tripartita se setkala poprvé v novém složení daném výsledky pražských voleb. Hl. m. Praha, zaměstnavatelské a podnikatelské svazy a odborové svazy působící v Praze se shodly, že se i nadále budou podílet na výměně informací a stanovisek a že základním cílem tripartity v Praze je udržení sociálního smíru.

Jednání se konalo za účasti primátora hl. m. Prahy Zdeňka Hřiba, na zasedání vystoupil i výkonný sekretář Rady hospodářské a sociální dohody ČR David Kadečka.

V rámci jednání účastníci identifikovali body, kterým je třeba se ve zvýšené míře věnovat. Jedním z neuralgických bodů je situace ve zdravotnictví, školství a sociálních službách. Nedostatek financí na platy v těchto sférách je potenciální hrozbou, která může ohrozit dostupnost těchto služeb. Zástupci všech stran se shodly na tom, že jde o klíčový problém, který musí být včas vyřešen.

Druhou z oblastí, jimž je třeba se v nejbližší době věnovat, je situace v dopravní infrastruktuře, která zásadním způsobem ovlivňuje život Pražanů i lidí, kteří do Prahy dojíždějí za zaměstnáním. Kromě dokončení pro Prahu nezbytných staveb (Pražský okruh atd.) byly jako problém pojmenovány například nedostatečné kapacity pro parkování vozidel na odstavných parkovištích v některých okrajových oblastech hlavního města. Problematiku dopravní obslužnosti plánuje Praha řešit společně se Středočeským krajem.

Výsledky jednání okomentoval primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib: „Praha je ekonomicky nejrozvinutějším regionem České republiky. I v Praze si ale uvědomujeme, že udržet sociální smír nelze bez vzájemného kontaktu a výměny stanovisek. Jsem rád, že se všichni shodujeme v tom, že setkávání pražské tripartity musí i nadále pokračovat, protože jsou jakýmsi vkladem do budoucna. I když se v budoucnosti stanoviska jednotlivých stran mohou oddálit, máme pražskou tripartitu jako platformu, kde budeme schopni nacházet kompromisní řešení v zásadních otázkách hospodářského a sociálního rozvoje, na poli zaměstnanosti, veřejných služeb a podnikání a pracovně právních a sociálních podmínek zaměstnanců a obyvatel Prahy.“

Ke schůzce pražské tripartity se vyjádřili zástupci zaměstnaneckých a podnikatelských svazů Jan Wiesner a odborových svazů působící v Praze Miroslav Kvíz: „Naším společným cílem by měla být vzájemná výměna rad, informací a stanovisek k dosažení shody v zásadních otázkách hospodářského a sociálního rozvoje v rámci území hlavního města Prahy.“

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

15:14 Jurečka (KDU-ČSL): Plán, jak pomoci naplnit peněženky pracujících rodin

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k prorodinné politice KDU-ČSL