Oba jsme se proto stali terčem nejrůznějších spekulativních článků, které nás vykreslovaly skoro jako sicilskou mafii. A to i přesto, že jsem novinářům popravdě odpověděl na všechny dotazy v dobré víře, že když postupuji podle zákona a nic neskrývám, budou i lovci senzací ctít aspoň základy novinářské etiky a jejich články budou objektivní. Bohužel jsme se zmýlil. V důsledku negativní kampaně, kterou média zahájila, nakonec pan Balík na vlastní žádost poradenskou smlouvu minulý týden vypověděl, čímž je celá kauza uzavřena - pro média.
Pro mě to znamená, že jsem kvůli nesmyslnému honu na čarodějnice přišel o kolegu, který mi byl oporou a velkou pomocí. Když jsem se v únoru tohoto roku stal místostarostou Prahy 11 pro majetek, investice a podporu podnikání, přebíral jsem agendu po dvou radních: po Oldřichu Balíkovi majetek a po Janu Freyovi investice. Jde o tak rozsáhlou agendu, že je velmi složité - a hlavně neefektivní - obsáhnout ji v jednom člověku. Už proto, že se některé majetkové kauzy táhnou řadu let, k jejich vyřešení je tedy nezbytné vědět, jak se historicky vyvíjely. Jako příklad můžu uvést třeba soudní spor o výkup spoluvlastnických práv k pochozí zóně Háje. Soudní spor zde běží 12 let a spisy s dokumentací k případu mají desítky tisíc stran. A podobné je to i s investičními akcemi: jen projekt rekonstrukce bývalé ubytovny Sandra sahá do roku 2008, kdy byly zahájeny práce na architektonické studii. Jak se říká, žádný učený z nebe nespadl a já nejsem výjimkou - proto když jsem přebíral rozsáhlou agendu majetku, věděl jsem, že budu potřebovat někoho, kdo jí rozumí a dokáže ji se mnou posouvat dál.
To byl také důvod, proč jsem se dohodl s odcházejícím místostarostou Oldřichem Balíkem, aby se mnou dočasně pracoval, a uzavřel jsem s ním poradenskou smlouvu. Přestože jsem věřil, že mi svou gesci stihne předat co nejdříve, kvůli větší transparentnosti jsme se rozhodli uzavřít smlouvu na dobu neurčitou: tyto smlouvy jsou povinně zveřejňovány v registru smluv a každý si je tak může zkontrolovat, zatímco pokud bychom se dohodli na spolupráci na dobu určitou, kvůli nízkému plnění by se smlouva v registru vůbec neobjevila. Jak se ale ukázalo, právě snahu chovat se maximálně otevřeně nakonec opozice využila k mediálnímu lynči.
V zákoně o registru smluv se totiž píše, že pokud jde o smlouvu na dobu neurčitou, musíte v registru uvést hodnotu kontraktu jako maximální čerpatelnou sumu za měsíc krát pět let - bez ohledu na to, že spolupráce není plánována na 5 let, ale maximálně na rok, a bez ohledu na to, že pan Balík fakturoval podle skutečně odpracovaných hodin, což jeho měsíční odměnu podstatně snížilo.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV