Somálka se proti rozhodnutím soudů odvolala a případ se dostal až k Nejvyššímu soudu. Ten dal za pravdu somálské dívce, což zdůvodnil tím, že Česko musí tolerovat náboženský pluralismus.
Hnutí SPD poukazuje na skutečnost, že to není první případ Nejvyššího soudu, když zaujal v projednávané věci zcela odlišné stanovisko, než ke kterému dospěli soudci nižších instancí, a tak posílá projednávané kauzy úplně na začátek. To má za následek nejenom zdlouhavá řízení, ale i zvýšené finanční náklady. Hnutí SPD má na to recept, který definuje ve svém programu, spočívající v časově omezeném mandátu soudců a jejich přímou odpovědnost za svá rozhodnutí. Zastáváme odlišný názor na rozhodnutí Nejvyššího soudu v kauze somálské žačky, která nemohla na pražské Střední zdravotnické škole na základě školního řádu nosit hidžáb. Jsme totiž přesvědčeni o tom a souhlasíme s bývalým zástupcem veřejného ochránce práv Stanislavem Křečkem, který k rozhodnutí mimo jiné řekl: „Pokud totiž v našich školách nesmí mít nikdo na hlavě pokrývku hlavy, nemůže jakékoliv náboženství představovat výjimku z tohoto pravidla. Jsme sekulární stát a náboženské přesvědčení nemůže nikomu poskytovat jiná práva, než která mají i ostatní občané. Odmítnout ‚někomu právo‘, které nikdo další z občanů nemá, není diskriminace. Když šátek, tak i čepice...“
Připomeňme si celý sled událostí, který začal žalobou somálské dívky na školu z důvodu, že jí škola zakázala nosit hidžáb a tím ji jako muslimku nepřímo diskriminovala. Obvodní soud pro Prahu 10 zprostil Střední zdravotnickou školu v Praze 10 žaloby z diskriminace somálské dívky. Hidžáb je šátek, kterým si muslimské ženy zahalují vlasy, krk a ramena. Ayan Jamaal Ahmednuurová tvrdila, že pražskou Střední zdravotnickou školu opustila poté, co ji ředitelka při zahájení školního roku v září 2013 vyzvala, aby si sundala hidžáb při vyučování. Somálka požadovala omluvu a 60 tisíc korun jako odškodné za diskriminaci. Ředitelka školy argumentovala tím, že s ohledem na společenské normy a nevhodné odívání některých dětí obecně škola zakázala žákům nosit pokrývky hlavy do vyučování. Somálská dívka také – dle vyjádření školy – do začátku školního roku nepředložila požadované povolení k pobytu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV
Lídři EU se shodly na zvýšení tlaku na Rusko
Dobrý den, mám pár dotazů, k tomu, co pořád slyšíme. Kdo jsou to ti lídři EU? Kdo jim dal mandát něco rozhodovat a vyjednávat? A schvalujete to, co vyjednají pak i vy poslanci? Jestli ne, tak k čemu vás volíme, když pak rozhodují jiní? Neměli by ti, co jsou voleni občany mít ten nejsilnější mandát? ...
Další články z rubriky

18:12 Senátor Hraba: Na profil mi chodí různé existence neschopné normální slušné diskuze
Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k Jaroslavu Miko za STANu, který chodí senátorovi kom…
- 16:14 Ministr Ženíšek: Kandiduju, aby nám po volbách nediktovala Moskva
- 14:12 Zálom (Svobodní): Niedermayer je prostě darebák
- 12:17 Nerudová (STAN): Místo štěkání volím raději práci
- 10:17 Langšádlová (TOP 09): Rusko zůstává největší hrozbou pro evropskou bezpečnost
- 8:14 Kubásek: Skutečné náklady ETS 2, které ministerstvo bagatelizuje