STAN: Bojujeme proti tzv. šmejdům, aktuálně varujeme před katalogovými podvody

15.12.2022 10:21 | Tisková zpráva
autor: PV

Starostové a nezávislí dlouhodobě upozorňují na praktiky tzv. šmejdů, kteří cílí především na zranitelné skupiny obyvatel. Stojí tak například za možností starostů svých obcí zakázat podomní prodej energií.

STAN: Bojujeme proti tzv. šmejdům, aktuálně varujeme před katalogovými podvody
Foto: STAN
Popisek: STAN

Podvodníci se často uchylují k novým metodám a míří i na další, například na podnikatele, zejména ty, začínající svoji živnost. V současnosti jde o tzv. katalogové podvody, které zneužívají situaci drobných živnostníků a firem. Jsou ale známy případy, kdy na ně naletěly i orgány státní správy nebo soudy. Proti nelegálnímu konání podvodníků se lze ovšem bránit.

„V posledních měsících se na nás obrátily desítky podnikatelů ohledně praktik konkrétní firmy. Asi nejznámější katalogový podvodník je v současné době firma ES katalog. Ta se v telefonátech živnostníkům snaží vyvolat dojem, že jde o Seznam.cz. To, že je někdo obětí jejich manipulativního a kolikrát lživého a podvodného jednání není jeho chyba, je to systém. A ten systém je nelegální, jen se mu ne všichni mohou bránit. Dle nás je důležité se do situace, kdy se musíte bránit vůbec nedostat, proto o tomto tématu chceme mluvit a před katalogovými podvody varovat,” uvedla k problematice poslankyně Barbora Urbanová (STAN).

Katalogové podvody spočívají v tom, že si podvodníci účtují vysoké částky za jakousi maketu reklamy oslovené firmy ve zcela bezvýznamném katalogu, přičemž k získání souhlasu s propagací zneužívají klamavé praktiky a manipulaci. Jedinou cestou k úspěšné obraně je odmítnout platnost smlouvy od samého počátku a v tomto odmítání vytrvat.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

15:01 Rakušan (STAN): Zákon o státní službě je legislativní paskvil

Projev na 24. schůzi Poslanecké sněmovny 24. června 2026 k návrh poslanců vládní koalice na vydání z…