Šafránková (SPD): SPD hájí zájmy tradičních a pracujících rodin

12.08.2021 22:27

Rodinu považujeme za společenství a instituci, která je naprostým základem každého fungujícího státu.

Šafránková (SPD): SPD hájí zájmy tradičních a pracujících rodin
Foto: Archiv L. Šafránkové
Popisek: Lucie Šafránková, poslankyně Parlamentu ČR za hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD). Místopředsedkyně sněmovního Výboru pro sociální politiku. Členka Zastupitelstva města Brna.

Rodina je základem státu

Požadujeme zakotvit do Ústavy Česká republiky definici institutu manželství a rodičovství jako vztahu muže a ženy a rovněž tak i definici institutu rodiny jakožto společenství, které tvoří rodiče (muž a žena) a děti – a jako společenství, které si zaslouží speciální ochranu a podporu ze strany státu. Zavedeme ucelený systém dostupné podpory rodin ze strany státu – od samotného založení rodiny až po důstojně prožívané stáří. Ministerstvo práce a sociálních věcí navrhneme přejmenovat na Ministerstvo práce, sociálních věcí a rodiny.

Naší jasnou prioritou je zvýšení porodnosti

Speciálně podpoříme mladé pracující rodiny, pracující rodiny s dětmi a pracující rodiny s nižšími příjmy. Navrhujeme proto výrazně zvýšit daňová zvýhodnění na děti. Na dvojnásobek u prvního a druhého dítěte v rodině a na čtyřnásobek u třetího a každého dalšího dítěte. Což bude v praxi znamenat zvýšení čistých příjmů rodin o více než 100 000 korun ročně. Návrh tohoto zákona jsem ostatně již předložila.

Pracujícím rodičům zvýšíme porodné na první a druhé dítě a poskytneme jim porodné i v případě narození třetího a každého dalšího dítěte v rodině. Rodičovský příspěvek budeme pravidelně zvyšovat v návaznosti na vývoj průměrné mzdy v národním hospodářství a na vývoj inflace.

Nezapomínáme na bydlení

Anketa

Jste pro zrušení nošení roušek či respirátorů v supermarketech a obchodech?

hlasovalo: 17842 lidí

V oblasti podpory rodin je velmi zásadní i otázka bydlení, kde podpoříme městskou, obecní a družstevní výstavbu bytů – například prostřednictvím bezúplatného převodu státních pozemků - a také nájemní bydlení v obecních bytech.

Zavedeme výhodné manželské půjčky ve výši 800 000 korun pro pracující rodiny s výrazným snížením splácené částky vždy po narození dítěte a rovněž poskytneme příspěvek na splácení hypotéky rodinám v době, kdy jeden z rodičů bude pečovat o dítě v rámci rodičovské dovolené.

Co jsem už prosadila

Podpora slušných a pracujících rodin byla mou prioritou i v právě končícím volebním období. Navrhla jsem a prosadila zákon, který umožnil rodinám v době uzavření škol a školek z důvodu epidemie zvolit si, který z jejich členů bude v rámci ošetřovného pečovat o děti do 10 let – i když s ním třeba trvale nežije v jedné společné domácnosti. To dříve nebylo možné a působilo to rodinám velké komplikace, ekonomické i jiné. Díky mému návrhu tak získaly rodiny možnost svobodné volby, jak si v této situaci péči o děti uspořádat tak, aby to pro ně bylo co možná nejvýhodnější.

A nedávno jsem prosadila i zvýšení přídavku na dítě pro pracující rodiče. Tento přídavek je tak od 1. července u pracujících rodičů o 6 000 korun ročně vyšší, než u rodičů, kteří nepracují a práci si dlouhodobě ani nehledají.

Boj za české rodiny myslím skutečně vážně!

(převzato z Profilu)

Bc. Lucie Šafránková

  • SPD
  • poslankyně, místopředsedkyně Výboru pro sociální politiku
  • poslankyně

Článek byl převzat z Profilu Bc. Lucie Šafránková

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: PV

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Andrej Babiš byl položen dotaz

VY

Je dobré, že jste si uvědomil, že nemáte na to, být prezident, ale prý zas chcete být premiér. A co takhle skončit? Proč nechcete z politiky odejít, byť jak sám říkáte, Vaše žena a rodina by to ocenili? A určitě ne jen oni.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Decroix (ODS): Summit IPAC 2022 může napomoci k omezení vlivu čínské donucovací diplomacie

7:32 Decroix (ODS): Summit IPAC 2022 může napomoci k omezení vlivu čínské donucovací diplomacie

Minulý týden se ve Washingtonu konal Summit IPAC 2022, který se zabýval vlivem Číny (ČLR) ve světě a…