Američtí vyšetřovatelé se dlouho zabývali otázkou, zda Rusové ovlivnili volby ve prospěch Donalda Trump a zda mezi ruskou stranou a první administrativou Donalda Trumpa existovaly nějaké kontakty. Teď se toto vyšetřování vrací jako bumerang. Druhá administrativa Donalda Trumpa kvůli tomu zahájila vyšetřování dvou bývalých ředitelů FBI. Vyšetřování se má týkat i údajného podání nepravdivých prohlášení Kongresu.
Pokud jde o Comeyho, zdroje z ministerstva spravedlnosti televizi Fox News Digital sdělily, že vyšetřování bývalého ředitele probíhá, ale nemohly sdílet podrobnosti o tom, co konkrétně je vyšetřováno.
FBI a CIA se odmítly jakkoli vyjádřit.
Část vyšetřování týkající se nepravdivých prohlášení vychází z nově odtajněného e-mailu, který Brennanovi zaslal bývalý zástupce ředitele CIA v prosinci 2016 a doporučoval odhlédnout od informací bývalého britského špiona Christophera Steelea, který v minulosti pracoval pro britskou tajnou službu MI6 a na pomezí let 2016 a 2017 tvrdil, že má k dispozici velmi citlivé a pro Donalda Trumpa velmi nepříjemné informace. Bývalý zástupce ředitele CIA však o relevantnosti informací bývalého britského špiona vyjádřil pochybnosti.
„Zdroj FBI (Steele) s využitím identifikovaných i neidentifikovaných zdrojů dobrovolně poskytl od léta do podzimu 2016 vysoce politicky citlivé informace o ruských snahách o vliv zaměřených na americké prezidentské volby,“ stojí v dostupných zprávách.
Zvláštní vyšetřovatel John Durham konstatoval, že FBI a Ministerstvo spravedlnosti se v této záležitosti nedržely litery zákona.
Durham ve své zprávě uvedl, že FBI „nezakročila na základě toho, co mělo být – v kombinaci s dalšími nezpochybnitelnými fakty – jasným varovným signálem, že by se FBI mohla stát terčem snahy manipulovat nebo ovlivňovat proces vymáhání práva pro politické účely během prezidentských voleb v roce 2016“.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák