Scheinherr (Praha sobě): Rekonstrukci Libeňáku už nic nebrání

21.01.2022 5:35 | Ze sítí

Komentář na facebookovém profilu k rekonstrukci Libeňského mostu.

Scheinherr (Praha sobě): Rekonstrukci Libeňáku už nic nebrání
Foto: Hans Štembera
Popisek: Adam Scheinherr

REKONSTRUKCI LIBEŇÁKU UŽ NIC NEBRÁNÍ

Dokázali jsme to. Podepsali jsme smlouvu se zhotovitelem rekonstrukce Libeňského mostu a nejen to. Zhotovitel během stavby postaví celé soumostí od Manin po Palmovku v délce 1 200 metrů včetně retenční nádrže a protipovodňových opatření. Začátku už nic nestojí v cestě. Nedovedete si představit, jaký mi spadl kámen ze srdce. Tohle byl důvod, proč jsem do toho s PRAHA SOBĚ šel. Něco změnit a posunout k lepšímu.

Jakmile stavbu zahájíme, budu si moct svůj první velký úkol odškrtnout. Sen. Nebudu lhát. Vedla k tomu trnitá cesta. Házeli nám klacky pod nohy. Nakonec se to podařilo. Postupně jsme vyvraceli tvrzení, že na to Libeňák nemá a je na spadnutí. Byla to lež. Během diagnostik zvládl extrémní zátěž 547 tun na každém oblouku. Malými krůčky jsme most postupně vraceli do normálu. Původní kandelábry se rozzářily v roce 2019. Tramvaje po něm zase začaly svištět plnou rychlostí o rok později. Zbytečné omezení trvalo deset let.

Kdo by to před sedmi lety řekl, když jsem tehdy podrobně studoval veškeré materiály a vybízel minulé zastupitele, aby most zachránili? Jaké ohromné množství práce nás čekalo, abychom zachránili architektonickou památku nevyčíslitelné hodnoty. Dvě petice, nástup na magistrát, diagnostiky, další a náročnější zatěžovací zkoušky a příprava nového projektu. Vše směřovalo k dnešnímu dni. 

Soutěž byla unikátní taky v tom, že jsme ji s TSK Praha nesoutěžili pouze na cenu, ale také poprvé v historii města i na délku tramvajové výluky. Ta podle původního projektu měla trvat dva až tři roky. My jsme ji stáhli na jeden s tím, že pěší a cyklisté se přes řeku vždy dostanou přes provizorní lávky. Z obou stran bude k mostu přivedená MHD. První práce začnou už v letošním roce.

Začneme lávkou pro pěší a převedení inženýrských sítí. Pražané se i po dobu stavby budou moct pohybovat mezi Libní a Holešovicemi. Není se čeho bát. A na co se po rekonstrukci můžeme těšit?

Zachováme nejcennější obloukové konstrukce architekta Pavla Janáka. Rekonstruované oblouky propojí nově navržené mostní konstrukce, které vychází z původních skic architekta. Díky novým mostům Libeňský most splní také protipovodňová kritéria. V případě povodní totiž dovolí vodě protéct a sníží hladinu rozlití do Karlína a Holešovic. Nové mosty doplníme o bezbariérové rampy na Rohanský ostrov, ze kterého se má stát nový krásný park.

Tak už aby to bylo. Do roku 2025 to chceme mít hotové. Díky všem, co se za rekonstrukci kdy zasadili. Věřím, že se všichni těšíte stejně jako já.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…