Senátor Dušek: Věřit v malé modulární reaktory je jako vydat se za fata morgánou

21.07.2021 20:45 | Zprávy
autor: PV

Projev na 14. schůzi Senátu dne 21. 7. 2021 k návrhu zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice a o změně zákona o podporovaných zdrojích energie

Senátor Dušek: Věřit v malé modulární reaktory je jako vydat se za fata morgánou
Foto: anobudelip.cz
Popisek: Jiří Dušek

Vážený pane předsedající, vážený pane vicepremiére, kolegyně, kolegové. Jak známo, já jsem astronom, ale vystudoval jsem teoretickou fyziku, dokonce jsem absolvoval poměrně rozsáhlou praxi na cvičném jaderném reaktoru tady v Praze. Málokdo ví, že tady v Praze, kousek od nás, je jaderný reaktor. Když jsem poslouchal diskusi, tak mi to nedalo a neodpustím si několik, řekněme, odborných poznámek.

Myslím si, že věřit v malé modulární reaktory je jako vydat se za fata morgánou následujících 10 až 20 let. Jejich vývoj bude zdlouhavý, velmi nákladný. I samotný provoz bude složitý. Faktem je, že dnes malé jaderné reaktory již existují. Vlastní je vojáci. Největších vojenských mocností, v USA, v Číně, v Rusku. Ale ty se jich rozhodně nevzdají ve prospěch civilistů. Samozřejmě s modulárními reaktory přichází i řada bezpečnostních rizik, především souvisejících s ostrahou, protože samozřejmě takovéto reaktory, pokud jich bude hodně, nejenom na území ČR, ale samozřejmě i jiných států světa, tak samy přinášejí velké nebezpečí, s tím, že mohou být zdrojem jaderného materiálu, jednak pro jaderné zbraně, což je velmi málo pravděpodobné, protože postavit jadernou zbraň není tak jednoduché, ale samozřejmě pro špinavé zbraně, nebo špinavé jaderné zbraně, to znamená, že někde rozprášíte plutonium, které je nebezpečné, zamoří velkou oblast.

Další věc, diskuse o dostavbě Dukovan. Je nutné si uvědomit, že pokud Dukovany dostavíme, tak si vůbec nepomůžeme, co se týká výroby elektrické energie, spotřeba stoupá. Ale vlastně ty dva nové reaktory nahradí ty odcházející reaktory, takže i když se podaří Dukovany někdy dostavět, předpokládám, že to bude za našich životů, i když asi už budeme ve vyšším věku, tak budeme na tom stejném množství výroby energie jako dnes. My si nepomůžeme. Akorát zabrzdíme ten propad.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Libor Vondráček byl položen dotaz

Mobily ve školách

Jste proti plošnému zákazu mobilů ve školách – prý to podle vás nevede k lepším studijním výsledkům. Ale to přeci nikdo snad ani netvrdí. Jde o socializaci, kdy si dnes děti spolu pak nehrají, nebaví se, protože mají mobil. Nemyslíte, že socializace je také dost důležitá? K čemu děti podle vás mobil...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Válek (TOP 09): Tohle vládní koalici neprojde

10:02 Válek (TOP 09): Tohle vládní koalici neprojde

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k plánované změně financování ČT a ČRo.