Senátor Goláň: Pan Havlíček se ve sdělovacích prostředcích vyjadřuje podivným způsobem

24.02.2021 17:51 | Zprávy
autor: PV

Projev na 6. schůzi Senátu 24. února 2021 k návrhu usnesení Senátu k problematice dotačních programů pro podnikatele poskytovaných státem v souvislosti s vládními opatřeními, vyhlašovanými v návaznosti na nouzový stav

Senátor Goláň: Pan Havlíček se ve sdělovacích prostředcích vyjadřuje podivným způsobem
Foto: golan.cz
Popisek: Tomáš Goláň

Vážený pane předsedající, vážené kolegyně, vážení kolegové,

k této materii bych chtěl říct stručně, protože dneska tady strávíme hodně času k jiné materii, tolik, že pomoc vlád, podnikatelům, kteří jsou opravdu v nouzi, do které se nedostali vlastním zaviněním, je naprosto nedostatečná. Situace v této společnosti, co se týká vývoje pandemie, je špatná. Ale také je špatná ekonomicky, co se týká podpory. Ta podpora je nesystematická, nelogická a často velmi selektivní.

Problémem je, že každý subjekt má strukturu nákladů odvíjející se od struktury tržeb. To znamená, že ten, kdo má větší tržby, tak si náklady strukturuje jiným způsobem než ten, kdo má ty tržby malé. A tak, jak jsme s panem prezidentem Prouzou konstatovali, ta podpora skutečně zasahuje jenom určitou část nákladů. Některé skutečnosti vůbec nekompenzuje, jako hypotéky, úvěry. A systém Covid Nájemné funguje jenom pro úhrady nájmu, který není provázán mezi spřízněnými osobami.

Situace – postavíte dům, firemní sídlo, pronajmete ho vlastní společnosti, máte velký 19milionový úvěr, splácíte ho, ale ten zájem od té své společnosti nedostanete, protože na tenhle nájem se nevztahuje pomoc Covid Nájemné. A takových výjimek a takových situací, kdy tím sítem podpory propadá více a více podnikatelů, bychom tady našli desítky. Mohl bych je tady jmenovat, nicméně bych tím asi nic nezachránil. Ale situace se dostává i do takového stádia, že firmy, které fungovaly 30 let, a nikdy si nemyslely, že budou řešit jakékoliv finanční problémy, si podle toho nastavily své hypotéky, své leasingy. A ti podnikatelé, ti jednatelé těchto společností avalovali směnky. Avalovali směnky v dobré víře, že sami jako manažeři nedopustí, aby se společnosti dostaly do insolvence, do finančních problémů, do ekonomických problémů.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Migrační pakt

Dá se ještě zrušit? Myslíte, že je to reálné? A co když se to nepovede. Když se jím nebudeme řídit, jaké to pro nás může mít důsledky? Mluví se o výpalném, odpůrci tvrdí, nebudeme ho platit. Co když nezaplatíme? A ještě by mě zajímalo, jak je to s tím samotným rozhodováním? Kdo přesně rozhoduje, kdo...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.