Senátor Hampl: Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu...

17.07.2019 14:04

Komentář na facebookovém profilu k řešení turismu v Praze

Senátor Hampl: Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Hampl

Aby Pražané nedopláceli na masivní nárůst turismu

Praha.eu a další české obce musí mít efektivní nástroje na to, aby mohly získat odpovídající kompenzace za náklady spojené s turismem. Ten v některých podobách přináší nejen prosperitu a popularitu krásným městům, ale také významně snižuje kvalitu života stálým obyvatelům a znehodnocuje veřejnou infrastrukturu a služby.

Dnes jsem proto na Výboru pro územní rozvoj Senát Parlamentu ČR předložil pozměňovací návrh, který by od roku 2020 dal obcím možnost nastavit poplatek za pobyt od turistů až do výše 100 Kč na osobu a den. Tento poplatek má totiž sloužit k pokrytí zvýšených nákladů obce spojených s turismem. I přes nesouhlasné stanovisko Ministerstva financí výbor můj návrh téměř jednomyslně schválil.

Podrobněji k celé problematice: Vládní novela zákona o místních poplatcích slučuje stávající lázeňské, rekreační a pobytové poplatky do uvedeného poplatku za pobyt. Každá obec se pak může sama rozhodnout, zda poplatek prostřednictvím vyhlášky zavede. Potud dobře - jde o zjednodušení systému a zachování rozhodovací autonomie obcí.

Problém je ale v tom, že vláda stanovuje maximální sazbu pouze na 21 Kč za osobu a den a od roku 2021 pak na 50 Kč. To je ve srovnání s nastavením vývoje poplatků a mezd a se skutečnými náklady plynoucími z turismu velmi nízké. Podle Jan Čižinský, který již obdobný návrh předložil v PS a se kterým jsem na návrhu spolupracoval, do Prahy přicestuje ročně na 8 mil. turistů a stráví zde na 18 mil. nocí. Průměrně je každou chvíli v Praze na 50 tis. turistů, což odpovídá cca 4 % stálých obyvatel. Turisté ale využívají služby a infrastrukturu, která je dotována z městského rozpočtu. Podle současných pravidel Praha počítá na rok 2019 s výběrem ve výši cca 230 mil. Kč. Pokud ale vezmeme v úvahu jen dopravní podnik, záchranné a informační služby a městskou policii, tak by se proporčně mělo jednat až o 640 mil. Kč! Pokud bychom započetli další služby související s turismem, jako je třeba úklid ulic nebo odstraňování důsledků vandalismu, tak samozřejmě ještě daleko více. Podíl turistů na veřejných službách je tak ve vládní verzi diametrálně podhodnocen. Ve hře jsou tak v případě Prahy stamilióny.

Návrh nyní půjde ve středu 24. 7. na jednání pléna Senátu, v případě úspěchu pak opět do Poslanecké sněmovny a nakonec by doputoval na Hrad. Snad tedy vše dobře dopadne a Praha a další české obce si budou moci samy stanovit výši poplatku, který by odpovídal jejich reálným nákladům souvisejících s turismem.

prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

  • BPP
  • Tento profil není senátorem V. Hamplem aktivně používán.
  • senátor

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kovářová (STAN): Někdy s sebou daňový subjekt nemá daňového poradce

23:02 Kovářová (STAN): Někdy s sebou daňový subjekt nemá daňového poradce

Projev na 40. schůzi Parlamentu České republiky 21. ledna 2020 k vládnímu návrhu zákona, kterým se …