Senátor Nytra: Takhle se přece základní zákon domlouvat nedá

01.07.2021 20:26 | Zprávy
autor: PV

Projev na 13. schůzi Senátu 1. července 2021 k zákonu o návrhu stavebního zákona

Senátor Nytra: Takhle se přece základní zákon domlouvat nedá
Foto: archiv Zdeňka Nytry
Popisek: Senátor Zdeněk Nytra

Děkuji, vážený pane místopředsedo, vážená paní ministryně, dámy a pánové.

Tak jsme si vyslechli úžasné vystoupení koaličního senátora, jako opoziční senátor vlastně nevím, co mám říct. Ten papír můžu takto roztrhat, protože řečeno bylo v podstatě vše. Možná jenom opravdu ve zkratce v rámci tří minut zkusím shrnout ty důvody, které nás vedou k tomu, abychom ten zákon nepodpořili a zamítli.

Umím si představit, že někdo po 20 letech přijde s vyhodnocením, že spojený model veřejné správy je špatně, že se neosvědčil, ale ať to řekne rovnou. Vraťme se do roku 2000, zrušme krajské úřady, zaveďme okresní úřady, oddělme striktně státní správu od samosprávy, nebude žádný střet zájmů, nic. Ale dělejme to transparentně a přehledně pro občana, ne že letos vytáhneme stavební úřady, za rok možná matriky, za další dva roky dopravně správní činnosti atd.

O legislativním procesu tady byla řeč i ze strany paní ministryně. Bohužel jedna věc tam nebyla řečena. Toto je jeden z klíčových zákonů, který ovlivní život v celé ČR. Ten se nedá udělat na truc opozici. Bez jednání s opozicí. Ať chceme nebo nechceme... Mimochodem, připomíná mi to nápad paní ministryně práce a sociálních věcí, která prohlásí, že důchodovou reformu sestaví jako poslanecký návrh své strany. Takže k čemu dojde? Když náhodou volby dopadnou jinak, než si vládní koalice představuje? Že to změní? Že se to odloží? Takhle se přece základní zákon domlouvat nedá. Pochopitelně mohu věřit, nemusím věřit, jak to bylo domluvené s panem poslancem Kolovratníkem, ten komplexní pozměňovací návrh, že to je obejití legislativního procesu, je pravda, že je to legální cesta, je taky pravda. To znamená, bohužel v poslední době celkem oblíbená... Musím se omluvit, prostřednictvím pana předsedajícího, panu řediteli legislativy, kdy jsem ho vyděsil, že bychom chtěli zapracovat do toho stavebního zákona ten druhý komplexní pozměňovací návrh, to se mu docela zvlnily vlasy, měl z toho obavu, ale pak jsme přišli na to, že to nejde, protože ten doprovodný zákon by s tím neseděl a schválili bychom totální paskvil, ať už bychom ten doprovodný zákon schválili ve znění, ve kterém přišel nebo ne. To se bez ministerstva udělat nedá.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Mgr. Jiří Kobza byl položen dotaz

Euro

Zmiňujete se o jakémsi hlasovacím kartelů zemí eurozóny, ale když teď nejsme členy, nerozhoduje se tak vlastně o našich penězích jen bez nás? I když nemáme euro, tak do EU přeci přispíváme, jen teda pokud to chápu vůbec, tak už o jejich osudu vlastně jako nečlenové eurozóny nerozhodujeme vlastně vůb...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

22:33 Dvořák (STAN): Slabost premiéra a nedospělost jednoho ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke vztahům mezi Strakovkou a Hradem.