Skopeček (ODS): Plánované investice jsou relativně menší než v době krize, výdaje rostou do nebes

10.10.2019 6:38

Rozpočtový výbor začal projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2020.

Skopeček (ODS): Plánované investice jsou relativně menší než v době krize, výdaje rostou do nebes
Foto: Archiv Jana Skopečka
Popisek: Poslanec Jan Skopeček

Poslanci ODS vládní návrh rozpočtu nepodpoří. A to jak z důvodu plánovaného nepochopitelně vysokého schodku rozpočtu v době ekonomického růstu, tak z důvodu jeho špatné struktury. Vláda plánuje veškerý meziroční nárůst příjmů státního rozpočtu ve výši 113 miliard korun utratit. Neušetří se ani halíř, a nesníží se tak schodek 40 miliard korun, který je v době nízké nezaměstnanosti a ekonomického růstu srovnatelný snad jen s památnou předvolební rozpočtovou politikou Jiřího Paroubka a Bohuslava Sobotky před příchodem hospodářské krize.

„Ačkoliv jsou občané našeho státu zatíženi daňovou politikou Babišovy vlády, neštítí se ministerstvo financí dále vytahovat peníze z kapes daňových poplatníků, aby tyto prostředky dále nesmyslně utrácelo. Podíl investic na rozpočtových výdajích plánuje Babišova vláda pod 10 procenty. Relativní výše investic tak stále nedosahuje ani úrovně v době ekonomické krize, kdy byla ODS kritizována právě dnešními vládními koaličními partnery. Výdaje přitom rostou do nebes, což je pro nás nepřijatelné,“ říká místopředseda rozpočtového výboru za ODS Jan Skopeček.

„Mandatorní a kvazimandatorní výdaje rostou dokonce rychlejším tempem, než je očekávaný růst HDP. Tím se stává rozpočet více zranitelný pro období případného zhoršení ekonomického výkonu. Vláda navíc nešetří ani na počtu státních zaměstnanců, jejichž počet má růst i v příštím roce. Stát tak bobtná a stává se neefektivním. Vláda zvyšuje státní přerozdělování, velikost a moc státu oproti produktivnímu soukromému sektoru,“ dodává Skopeček.

„V rámci projednávání rozpočtu bude ODS předkládat pozměňovací návrhy, které budou snižovat výdaje tak, abychom ukázali, že je možné hospodařit s vyrovnaným rozpočtem,“ uzavírá Skopeček.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

16:21 Ministr Síkela: Nejlepším zákonem roku 2023 pro byznys je novela, která zavádí sdílení elektřiny

Novela energetického zákona LEX OZE II z dílny Ministerstva průmyslu obchodu (MPO), která zavádí sdí…