Sláma (Trikolora): Henry Kissinger, muž který svůj dlouhý život nepromarnil

01.12.2023 7:17 | Komentář

Jeho neotřelost, pragmatismus, oproštění od ideových dogmat bylo něco, čím skutečně své okolí převyšoval a čím se neodmyslitelně zapsal do historie.

Sláma (Trikolora): Henry Kissinger, muž který svůj dlouhý život nepromarnil
Foto: Archiv JS
Popisek: Místopředseda Trikolory Josef Sláma

V obdivuhodném a úctyhodném věku odešla fenomenální postava světové diplomacie a politiky Henry Kissinger. Mnohými veleben, druhými kritizován, přesto si dovolím konstatovat, že neznat jeho zásadní politické texty, myšlenky a kroky je chybou, kterou si člověk, který chce znát a vidět politiku, diplomacii i historii v širším kontextu a s mnoha souvislostmi, prostě dovolit nemůže.

Život Henryho Kissingera započal před sto lety nedaleko našich hranic v Bavorsku, to číslo je až neuvěřitelné (jeho život nejenže byl dlouhý, ale i bohatý). Jeho vidění světa, jeho realismus, cit i umění diplomacie spočívaly v profesi historika a umění brilantní retrospektivy, znalosti světového politického i kulturního prostředí. Jeho neotřelost, pragmatismus, oproštění od ideových dogmat bylo něco, čím skutečně své okolí převyšoval a čím se neodmyslitelně zapsal do historie.

On svůj dlouhý život nepromarnil, myslím, že odteď nejen dnes každý, kdo skutečně přemýšlí o zahraniční politice, řekne větu: Co by na to řekl Kissinger? Čest jeho památce.

Josef Sláma

  • Trikolora
  • Místopředseda Trikolory
  • zastupitel měst. části

Článek byl převzat z Profilu Josef Sláma

reklama

autor: PVTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolovratník (ANO): Vláda 5K ráda tvrdí, že vzdělání je pro ni prioritou. Tady je graf

23:02 Kolovratník (ANO): Vláda 5K ráda tvrdí, že vzdělání je pro ni prioritou. Tady je graf

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k platům ve školství.