Stanjura (ODS): Zavedení paušální daně je náš dlouholetý program

30.06.2020 6:31

Už v roce 2017 šla ODS do parlamentních voleb s programem na zavedení paušální daně.

Stanjura (ODS): Zavedení paušální daně je náš dlouholetý program
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zbyněk Stanjura

Její stávající plánované zavedení vládou tak koresponduje s dlouhodobou snahou ODS ulehčit podnikání. Neřešeným problémem zůstává vysoké zdanění práce, 7. nejvyšší ze zemí OECD, na což upozorňují i kritici paušální daně s poukazem na právě vysoké náklady na zaměstnance.

„Vláda pokračuje v kopírování programových cílů a ekonomických návrhů ODS. Aktuálně jde o zamýšlené zavedení paušální daně. Paušální daň usnadňuje podnikání nejmenším a odstraňuje byrokratické bariéry spojené s provozováním živnosti. Z tohoto pohledu zavedení paušální daně jednoznačně podporujeme, protože naplňuje naši politiku ponechání co největšího množství peněz lidem,“ říká Zbyněk Stanjura, předseda poslaneckého klubu a 1. místopředseda ODS a dodává: „Problémem zůstává vysoké zdanění práce v Česku, na což poukazují i kritici paušální daně. Zdanění práce je 7. nejvyšší ze zemí OECD a tzv. Den daňové svobody, tedy kdy lidé přestávají vydělávat na stát, se letos protáhl až do zítřka, do 30. června*. Toto je pro ekonomiku a udržení pracovních míst skutečný problém a ODS usiluje mj. o snížení sociálních odvodů o 2 % a dále o 0,25 % za každou půlhodinu u zkrácených úvazků.“

„O paušální dani se už mluví dlouho, je to jeden z dobrých nástrojů, který usnadní podnikání řadě menších podnikatelů. Určitě se budeme chtít bavit a jednat o jejích parametrech tak, aby byla skutečně výhodná i pro ty nejmenší živnostníky, ale není jediný důvod k jejímu dalšímu odkládání. Pokud ministryně Maláčová nyní tvrdí, že se MPSV nestihne na zavedení paušální daně připravit, je to buď lež, nebo důkaz o její naprosté neschopnosti,“ dodává místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

*Podle jiné metodiky vycházel Den daňové svobody na 24. 6.

reklama

autor: PV

Ing. Petr Liška byl položen dotaz

Válka s Ruskem

Pořád slyšíme, jak se máme připravit na válku s Ruskem. Z čeho teze, že nás Rusko napadne pramení? Myslíte, že jsme po Ukrajině druzí na řadě? A nechrání nás naše členství v NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vích (SPD): Volby do Evropského parlamentu budou referendem o EU

8:17 Vích (SPD): Volby do Evropského parlamentu budou referendem o EU

Co je vlastně cílem politiky Green Deal, Agenda 2030 a Migračního paktu? Destrukce a sebevražda Evro…