Vích (SPD): Česká televize, roky problémů a teď mají sami obavy

19.10.2019 15:05 | Zprávy

Tento týden se dostala na pořad jednání sněmovny Výroční zprávy o hospodaření a činnosti ČT za roky 2016, 2017 a 2018. Panoptikum, paskvil, střet zájmů, deficit, ztráta a nehospodárnost. I taková slova padala.

Vích (SPD): Česká televize, roky problémů a teď mají sami obavy
Foto: Archiv Radovana Vícha
Popisek: Radovan Vích

Tomuto projednávání předcházel (na základě požadavku generálního ředitele ČT Petra Dvořáka) ve sněmovně 8. října seminář, který byl vyhrazený pouze pro poslance. Semináře jsem se zúčastnil, přestože neznám jediný seminář organizovaný sněmovnou, který by byl s vyloučením veřejnosti. Velmi nestandardní bylo, že vedení ČT požadovalo případné otázky více než týden předem, ještě nejlépe s označením, kdo by na ně měl za ČT odpovídat. Na semináři pak odpovídali na otázky poslanců z pléna (pokud na ně odpovídali) velmi vyhýbavým způsobem, až to vzbudilo mezi přítomnými rozpaky. Prostě to vše působilo nepřesvědčivě a podivně.

Ale zpět k projednávání těchto výročních zpráv ve sněmovně. Diskuse byla rozsáhlá, značně kritická a věcná. Nakonec zprávy projednány nebyly, natož schváleny, resp. neschváleny. Panoptikum, paskvil, střet zájmů, deficit, ztráta a nehospodárnost. I taková slova padala. Tak třeba zde bylo zmíněno, že 2,42 miliónu korun (jako roční bonus v plné výši) tvoří desetinásobek měsíčního platu generálního ředitele, který dostane pan Dvořák díky hlasování v Radě (ČT) i letos. Anebo byl ředitel Dvořák kritizovaný za to, že jeho manželka vede v Praze Leica Gallery, kde on sám je členem správní rady - a se kterou ČT uzavřela dvě smlouvy (tedy střet zájmů). Padlo zde také, že ČT hospodaří s ročními ztrátami ve výších 300 - 400 miliónů korun, přestože její rozpočet je cca 7 miliard ročně.

Prý také bude nutné zvýšit koncesionářské poplatky. To je ale za těchto zjištěných skutečností naprosto nepřijatelné. Koncesionářské poplatky je potřeba zrušit a ČT by měla být příspěvkovou organizací státu, kde by její hospodaření bylo pod kontrolou NKÚ, které dnes nepodléhá, a její rozpočet by byl součástí samostatné kapitoly státního rozpočtu. Je pro to i další důvod, který by měla státní televize plnit. Tím důvodem je vysílání a informování občanů za každé situace v rámci reakce na krize a jednotlivé krizové stavy. Chtěl bych zdůraznit ta slova "za každé", protože stát má odpovědnost za bezpečnost, obranu a ochranu našich občanů. Mám tím na mysli vysílání a informování občanů v době, kdy je na jeho území krize (voda, sníh, slintavka, kulhavka, mobilizace) a soukromé televize a rádia přeruší anebo ukončí svá vysílání, protože jim nikdo neukládá vysílat i za těchto podmínek.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Marek Benda byl položen dotaz

To, že některá média budete ignorovat řeší podle vás co?

Neměli byste se chovat spíš přesně obráceně a komunikovat a vysvětlovat vaše počínání a rozhodnutí? Protože nejen já jim mnohdy absolutně nerozumím. A když koukám, tak vy třeba nereagujete ani s těmi, co se vás zde na něco slušně ptají. Se pak nedivte, že dáme hlas někomu, kdo se s námi bavit hodlá....

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Horáček (ANO): Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí

6:23 Horáček (ANO): Požehnání z Vatikánu demokracii nenahradí

CHKO Soutok vznikla bez řádného vypořádání námitek obcí a vlastníků.