„Já nejsem ´prostřednictvím´, jsem tady!“ Babiš odrážel útoky ve Sněmovně a po napomenutí už se neudržel

09.03.2018 14:20 | Zprávy

Poslanci sice neschválili program mimořádné schůze kvůli údajným „čistkám“ kabinetu Andreje Babiše v nemocnicích, ve státní službě, ale i v bezpečnostních složkách, takže mohli za debatním pultíkem vystupovat jenom ti, kdo mají přednostní právo, ale i tak to stálo za to. Perlil jak premiér Andrej Babiš, tak i šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. „Vy jste takový náš Alois Jirásek. Ten byl také ve dvanácti svazcích!“ sjel ve své řeči Kalousek Babiše a mluvil i o exkrementech. „Já nejsem ´prostřednictvím´, jsem tady!" burácel pro změnu těsně před hlasováním Babiš, když už mu došla slova a chtěl nějak setřást ze sebe povinnost, již má každý poslanec, když hovoří k jinému poslanci přes sněmovní mikrofon, ale nesmí přitom nikoho oslovit přímo. „Asi jsem blbej, jsem asi robot a strčím si tady nějaký čip...“ vtipkoval také Babiš ve své řeči.

„Já nejsem ´prostřednictvím´, jsem tady!“ Babiš odrážel útoky ve Sněmovně a po napomenutí už se neudržel
Foto: Hans Štembera
Popisek: Andrej Babiš spěchá ze sněmovního sálu

Tak to tu dlouho nebylo! Poslanci se dnes sešli na mimořádné schůzi, aby debatovali o tom, zda, proč a jestli vůbec vláda v demisi Andreje Babiše dělá personální čistky ve státní správě a na ministerstvech. Vláda v demisi za necelé tři měsíce od svého jmenování využila k personálním změnám na ministerstvech služební zákon, o místo však také přišli například generální ředitel České pošty Martin Elkán, šéf agentury CzechInvest Karel Kučera či ředitelé fakultních nemocnic Na Bulovce a v Ostravě Andrea Vrbovská a Svatopluk Němeček. Proto občanští demokraté přišli s návrhem, aby se Sněmovna usnesením jasně vymezila, jaké kroky by vláda bez důvěry či v demisi neměla podnikat.

Babiš minulý týden řekl, že se na dnešní schůzi těší, protože připomene lidem, jak vládla ODS. To se mu ale povedlo jen zčásti. Poslanci s přednostním právem a ministři si totiž spíše mezi sebou vyměňovali názory na fungování jednotlivých resortů a také na to, co se děje kupříkladu v GIBS a na České poště. Došlo i na debaty o tom, zda je Babiš veden jako agent StB.

„Nechápu, proč byla svolána tahle schůze. Pochopil bych, kdyby ji svolali Piráti, hnutí STAN, KSČM nebo SPD, které nebyly ve vládě. Že ji svolávají tradiční strany, nechápu,“ prohlásil Babiš ve svém úvodní řeči. Vláda v demisi je podle něj legitimní a legální a dokonce jí ani nejsou dány mantinely v rámci Ústavy. „Nechceme vládnout v demisi. Ale když získáme důvěru, budeme pracovat úplně stejně, jako pracujeme dnes,” poznamenal Babiš a připomněl personální změny za ministerského předsedy Mirka Topolánka z ODS, kterým se říkalo „noc dlouhých nožů“.

„My nic neprivatizujeme jako vláda Topolánka, která prodala Aero Vodochody v demisi! Za tři miliardy! Plzeňský Prazdroj byl také prodán za hubičku, a to se také stalo v demisi!“ hájil dnes ve Sněmovně premiér Andrej Babiš svůj kabinet kvůli „čistkám“ v nemocnicích, ve státní službě, ale i v bezpečnostních složkách.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Marie Pošarová byl položen dotaz

Zrušení dočasné ochrany pro cizince pachatele

Chápu to dobře, že mají u nás migranti nějakou ochranu, která trvá, i když se dopustí nějakého trestného činu, a že je není možné vykázat do země, odkud přišli? Vždyť to je úplně absurdní. A jestli vás také chápu dobře, tak tuto ochranu chcete pro zrušit. Zajímá mě, zda máte nějakou podporu i u jiný...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

12:49 Maláčová: Českem se šíří strach a nejistota. Víme, co s tím

Sociální demokraté představili svůj podrobný volební program, který by rádi po podzimních volbách do…