Marek Benda a spol. ve sněmovně protestovali proti špiclování lidí

11.03.2010 11:59

Uchovávání dat z elektronické komunikace občanů není v pořádku a mělo by skončit. Skupina poslanců v čele s Markem Bendou a Kateřinou Jacques proto podpořili aktivitu nevládní organizace Iuridicum Remedium (IR), ta napadne uchovávání dat operátory u Ústavního soudu.

Marek Benda a spol. ve sněmovně protestovali proti špiclování lidí

Podání k Ústavnímu soudu z dílny IR podpořilo podpisy 46 poslanců ODS a Kateřina Jacques za zelené. Požadují tak ukončení uchovávání dat o e-mailech, webových přístupech, telefonech a SMSkách. „Opatření původně zavedené v rámci boje proti terorismu je zneužíváno k plošnému sledování lidí," uvedl poslanec Benda s tím, že je nyní na ústavních soudcích, kam až může zasáhnout evropské legislativa.

Související: Poslanci ODS se kvůli sledování telefonů obrátí na Ústavní soud

Povinnost tzv. Data Retention, tedy uchovávání dat operátory, požadovala Evropská unie. Její nezavedení by pak přineslo ČR problémy jako členovi protiteroristické koalice. Předkladatelé ústavní stížnosti také upozorňují na to, že kromě pokusů o uvolnění dat pro BIS a vojenskou rozvědku z roku 2007 byl přístup k datům značně usnadněn v novém zákoně o policii, aktuální novela zákona o elektronických komunikacích pak opět požaduje zpřístupnění pro BIS.

Na současné úpravě se předkladatelům nelíbí zejména to, že je může policie používat takřka libovolně, nepotřebuje totiž souhlas soudu jako u odposlechů. Monitorovaný se tak obvykle o sledování nic nedoví. To je prý dokonalou cestou ke zneužití například v politickém boji. Teroristé přitom dnes mají spoustu možností, jak komunikovat anonymně, zákon tedy svůj účel neplní.

Předkladatelé stížnosti by rádi zopakovali úspěch svých německých kolegů, kde 2. března Ústavní soud přikázal vymazat všechna data soustředěná v rámci Data Retention. Německé společnosti budou muset napříště uchovávat data pouze šest měsíců, budou také jasně stanovené příklady trestné činnosti, kdy mohou být údaje využity. Podobně rozhodly v letech 2008 a 2009 ústavní soudy v Bulharsku a Rumunsku.


Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Neutíkáte od problému?

Na vyřešení důchodové reformy jste měli dost času, když jste byli ve vládě, a to i ještě před covidem. Nepřišli jste s ničím a teď o ní nechcete ani s koalicí jednat, ale jak chcete i do budoucna prosadit nějakou zásadní reformu, když už teď se zdají jednání ve slepé uličce? Já mám obavu, že se jako...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…