Britský premiér Cameron jednal o nové smlouvě EU i s Nečasem

15. 12. 2011 6:01

Britský premiér David Cameron se snaží zabránit izolaci své země poté, co vetovala změny v základní smlouvě Evropské unie, které mají umožnit užší fiskální unii členů eurozóny, a v uplynulých dvou dnech jednal s potenciálními spojenci v EU, píše agentura Reuters. Mluvčí premiéra uvedl, že Cameron telefonoval s několika představiteli zemí EU, byli mezi nimi český premiér Petr Nečas, švédský Fredrik Reinfeldt a irský Enda Kenny.

Britský premiér Cameron jednal o nové smlouvě EU i s Nečasem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Petr Nečas

Evropští představitelé se minulý týden dohodli na návrhu nové smlouvy o hlubší ekonomické integraci eurozóny. K 17 zemím eurozóny se však odmítla připojit Británie, třetí největší ekonomika EU, a devět dalších členů EU, včetně České republiky, si vzalo čas na rozmyšlenou. Česká republika a Švédsko jsou považovány za možné váhavce v případě přijetí konvergenční dohody, uvedla agentura Reuters. Irsko se pak obává, že navrhovaná panevropská daň z finančních transakcí by mohla poškodit jeho odvětví finančních služeb, pokud by obešla sousední Británii.

Mluvčí dodal, že Cameron ujistil své evropské protějšky, že Británie chce úspěch nového dohody, ale domnívá se, že bez záruk je pro 17 zemí eurozóny nejlepší pokračovat mimo lisabonskou smlouvu. Podle mluvčího se Cameron se svými protějšky při telefonických rozhovorech shodl na tom, že prioritou pro evropské hospodářství zůstává komplexní a rozhodná akce v boji s dluhovou krizí a zvýšení konkurenceschopnosti.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: čtk, mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vojska USA u nás? Zpevňování mostů, zájem o letiště, říká Kohlíček z KSČM. Brojil proti Američanům v Německu

9:24 Vojska USA u nás? Zpevňování mostů, zájem o letiště, říká Kohlíček z KSČM. Brojil proti Američanům v Německu

REPORTÁŽ Odpovědí na mírové aktivity tisíců obyčejných obyvatel bavorského Ansbachu je ze strany ame…