Právník: Smlouvy ratifikuje prezident. Když se vám to nelíbí, změňte Ústavu

08.12.2012 12:13

Odborník na ústavní právo a někdejší poslanec za ČSSD Zdeněk Koudelka hájí v komentáři pro ParlamentníListy.cz právo prezidenta neratifikovat mezinárodní smlouvu. Prezident toto právo má, pročež ho může i uplatňovat. Pokud se to někomu nelíbí, může se pokusit iniciovat změnu ústavy, ale dokud se tato nezmění, je třeba respektovat pravomoci hlavy státu.

Právník: Smlouvy ratifikuje prezident. Když se vám to nelíbí, změňte Ústavu
Foto: hns
Popisek: Zdeněk Koudelka byl i kandidátem na ústavního soudce

Prezident Václav Klaus dal najevo, že nesouhlasí se vznikem tzv. eurovalu a odmítá ji podepsat, čemuž tleská např. kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková (Suverenita). Mnozí jiní za to Klause kritizují. Právník Zdeněk Koudelka je toho názoru, že tak činí neoprávněně, protože prezident jen využívá prostor, který mu dává Ústava.

Ústavní soud není všemocný

V této souvislosti se někdejší poslanec vymezuje i vůči výtkám těch, kteří poukazují na apel Ústavního soudu ČR. Když soud rozhodoval o Lisabonské smlouvě, uvedl též, že by prezident měl ratifikovat smlouvy bez zbytečného odkladu. Toto vyjádření však pro prezidenta není závazné, protože Ústavní soud může závazné rozhodnutí vydat pouze v té věci, kterou mu předloží někdo jiný. A soud v tu chvíli rozhodoval o Lisabonské smlouvě, ne o pravomocech prezidenta.

Celý text ZDE

"Sjednání i ratifikace mezinárodní smlouvy jsou právem prezidenta. Ústava při uzavírání mezinárodních smluv předpokládá spolupráci prezidenta a předsedy vlády, praxe pak i Ministerstva zahraničí. Je však vhodnější, aby prezident svůj nesouhlas projevil již odmítnutím sjednat smlouvu, ne až při ratifikaci. Pokud někdo chce, aby prezident neměl právo ratifikace mezinárodních smluv, musí změnit Ústavu. Do změny Ústavy platí, že mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident," uzavírá Koudelka.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fanoušci Karla Gotta se styděli, naznačil profesor. Co padlo poté, bylo vyhrocené

11:42 Fanoušci Karla Gotta se styděli, naznačil profesor. Co padlo poté, bylo vyhrocené

ANKETA V souvislosti s Karlem Gottem a lidmi, kteří ho měli rádi a teď po něm truchlí, promluvil na …