Vnitro kvůli výbuchu ve Vrběticích předloží letos změny zákonů

13.01.2015 19:43

Současná legislativa neupravuje dostatečně problematiku nakládání s municí u civilních organizací. Platné právní předpisy nejsou dostatečně provázány, pro nakládání s municí není stanoven žádný specifický režim. Ministerstvo vnitra proto zřejmě do poloviny roku předloží vládě novely příslušných zákonů. Vyplývá to z analýzy, kterou ve středu projedná vláda. Vnitro posuzovalo platné právní předpisy kvůli loňským opakovaným výbuchům v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Informaci o tom přinesla ČTK.

Vnitro kvůli výbuchu ve Vrběticích předloží letos změny zákonů
Foto: Daniela Černá
Popisek: Zapáskovaná oblast ve Vrběticích

Podle analýzy jsou nedostatky především v nedostatečné provázanosti norem, které se na nakládání s municí vztahují. Munice je navíc v předpisech řešena jen okrajově. "Pro nakládání s municí není stanoven žádný specifický režim, který by odpovídal jejím bezpečnostním rizikům, existující právní režimy nejsou pro nakládání s municí zcela vhodné," uvádí se v závěrečném zhodnocení, které pro mimořádnou prosincovou schůzi Sněmovny dostali poslanci. Ani kontrolní orgány podle materiálu nepostupují koordinovaně a jejich spolupráce je v normách upravena vágně. 

Novely zákonů a jiných předpisů, které ministerstvo vnitra předloží, by proto měly především upravit nakládání s municí jako se specifickým materiálem a nastavit jednoznačná pravidla spolupráce kontrolních orgánů. "Nově je nezbytné stanovit chybějící bezpečnostní pravidla prevence a minimalizace následků náhodného výbuchu munice," uvádí se ve zhodnocení. 

Nakládání s municí v současnosti řeší především zákon o zbraních, který se ale primárně zabývá zabezpečeních střelných zbraní před zneužitím, ztrátou či odcizením. Neřeší, jak má být munice uložena, aby se předešlo případnému výbuchu. Policie podle této normy kontroluje zejména to, zda držená munice odpovídá evidenci, dále způsob a zabezpečení uložené munice. 

Pokud například soukromé firmy nakládají rovněž s výbušninami ze znehodnocené munice, musí mít příslušnou koncesi, kterou získají po vyjádření báňské správy. Ta pak také nakládání s výbušninami kontroluje. 

V budovách či areálech, ve kterých se s municí a výbušninami nakládá, musí být dále splněny podmínky podle zákona o prevenci závažných havárií. Kontrolu toho má na starosti více organizací včetně hasičského sboru a báňské správy, přičemž jejich činnost má koordinovat ministerstvo životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. 

Platné předpisy se vztahují zpravidla na soukromé subjekty, policie a armáda má rozsáhlé výjimky. Vojenské vnitřní předpisy o skladování munice nelze obecně na civilní subjekty aplikovat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: bra, čtk

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…