Vyšetřování v cizině, ve hře i Kalouskův Háva. Do Prahy už šel fax

11.07.2012 9:16

Aféra Vlasty Parkanové není jediným případem, ve kterém se objevují jména Omnipolu a Richarda Hávy, který je považován za přítele ministra financí Miroslava Kalouska. V sousedním Rakousku se souběžně s kauzou CASA připravuje řízení s lobbistou Alfonsem Mensdorffem-Pouillym, který s Hávou dříve spolupracoval.

Vyšetřování v cizině, ve hře i Kalouskův Háva. Do Prahy už šel fax
Foto: hns
Popisek: Saab JAS 39 Gripen, Ilustrační foto

Mendsdorff je podle informací Hospodářských novin obviněn z praní špinavých peněz při velkých zbrojařských tendrech ve střední Evropě. V Česku s ním dříve spolupracoval právě Háva, když se snažili prodat vládě švédské stíhačky Gripen. Celý obchod, ke kterému nakonec nedošlo, provázelo podezření z korupce.

Z Mensdorffova účtu přišlo do Česka celkem 400 milionů, mezi příjemci byl i Háva. Švédská média psala o tom, že peníze byly určeny na "provize" politikům. Háva se bránil tím, že šlo o honorář za konzultace. Ani policie nezjistila žádná pochybení.

Objevily se nové informace

Rakouský soud prý může do případu vnést nové skutečnosti. O případ se proto už zajímá pražské vrchní státní zastupitelství. "Informace vyhodnocujeme. Věc je ve stadiu neveřejného řízení, a tak nemůžeme poskytnout další informace," řekla mluvčí Irena Válová.

Pražští žalobci už ale mají podle zjištění HN na stole dokumenty z Británie. Tamní vyšetřovatelé získali fax, v němž Mensdorff-Pouilly žádal koncern BAE Systems, který Gripeny dříve prodával, o miliony na úplatky.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: adr

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

22:02 Armáda ČR: Hodnotitelé z NATO sledovali v Boleticích boj se vzdušným protivníkem

Úkolové uskupení pozemní protivzdušné obrany absolvovalo další důležitou fázi hodnocení podle metodi…