Zajistil zrušení Drábkovy akce. Co napáchala TOP 09, se prý bude hojit dlouho

26.02.2013 13:32

S počínáním bývalého ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka v čele úřadu už neúčtuje opozice, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ten zrušil miliardovou zakázku zadanou bez výběrového řízení. Velký podíl na tomto vyústění kauzy má místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek, jenž podání na ÚOHS v této věci učinil už před rokem.

Zajistil zrušení Drábkovy akce. Co napáchala TOP 09, se prý bude hojit dlouho
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bývalý ministr Jaromír Drábek

Éra místopředsedy TOP 09 Jaromíra Drábka v čele ministerstva práce a sociálních věcí zůstane už navždy spojena s nespokojeností jak lidí závislých na pomoci od státu, tak pracovníků úřadů práce, odborné i laické veřejnosti, opozice, ale dokonce i koaliční ODS. Na opačném pólu je jeho bývalý první náměstek Vladimír Šiška, jenž byl před svým trestním stíháním díky horentním odměnám nejlépe placeným státním úředníkem v zemi, a také společnost Fujitsu Technology Solutions, která dostala bez výběrového řízení miliardovou zakázku na systém výplaty sociálních dávek.

Ale i v tomto případě platí rčení „všeho do času“ a nad zmíněným projektem se začíná smrákat. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže totiž tuto miliardovou zakázku, kterou zadalo Drábkem vedené ministerstvo, zrušil. MPSV tehdy zneužilo rámcovou smlouvu ministerstva vnitra z roku 2008 ohledně užívání produktů společnosti Microsoft ve státní správě, aby nemuselo vypsat veřejnou soutěž. Pět měsíců od chvíle, kdy rozhodnutí ÚOHS nabude právní moci, začne platit zákaz plnění dvou účelově připojených dodatků smlouvy.

Odborníci na IT a právo potvrdili protizákonné jednání ministerstva

Velký podíl na tomto konci pochybného projektu, který přivedl bývalého prvního náměstka Vladimíra Šišku do vazební věznice a exministra Jaromíra Drábka k rezignaci, má místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku Jan Bartošek. Jím vedená expertní skupina rozkrývala postupně hloubku a rozsah toho, co se na ministerstvu práce po příchodu Jaromíra Drábka stalo. A už před rokem učinila podání na ÚOHS kvůli tomu, že se na mamutí mnohamiliardový systém na výplatu dávek nekonala žádná veřejná soutěž.

„V průběhu, jak se realizovala zakázka na nový software, jsme zjistili, že ani neproběhla řádná veřejná soutěž. Začalo nás tedy zajímat, podle čeho byla zakázka zadána, a zjistili jsme, že je to realizované pomocí dodatku k rámcové prováděcí smlouvě, což nám vzhledem k rozsahu zakázky přišlo špatně. Přizvali jsme tedy odborníky z oblasti IT a práva, a ti nám jednoznačně řekli, že tímto způsobem zakázku nelze realizovat. Následovalo podání na ÚOHS, protože jsme byli přesvědčeni, že se jedná o protizákonné jednání,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz Jan Bartošek.

Nešlo o pomstu lidovců odpadlíkům zběhnuvším k TOP 09

Podání však bylo zamítnuto, protože KDU-ČSL jako politická strana nemohla být účastníkem soutěže. „Nerezignovali jsme ale a spojili jsme se s Nadačním fondem proti korupci. Poskytli jsme jeho lidem základní vhled do případu, základní informace, které jsme měli, a začali jsme s nimi spolupracovat. Oni to následně použili pro vlastní podání. To, že se v souvislosti s rozhodnutím ÚOHS nemluví o nás, není až tak důležité. Časem se nám snad podaří dát na vědomost, že jsme to iniciovali,“ říká místopředseda KDU-ČSL.

Na případu je pikantní ta skutečnost, že velký kus práce na něm odvedla pracovní skupina uvnitř KDU-ČSL, aby se ukázalo, jak si počínalo ministerstvo ovládané bývalými lidovci. Bývalý ministr Jaromír Drábek kandidoval za KDU-ČSL neúspěšně do sněmovny v roce 2006, jeho nástupkyně Ludmila Müllerová byla členkou strany v letech 1991 až 2009. „Pro nás to byla otázka toho, jak jsou dodržovány zákony. To, že jde o lidi dříve spojované s KDU-ČSL, nehrálo žádnou roli,“ odmítá Jan Bartošek, že mohlo jít o to ukázat veřejnosti, co jsou bývalí tzv. Kalouskovi lidovci zač.

Amatérismus, který zdiskreditoval pravicové strany v sociální oblasti

„Osobně si myslím, že tohle je další případ, který přispěl ke znechucenosti lidí v České republice z politiky jako takové. Škody, co na ministerstvu napáchala TOP 09 pod vedením ministra Drábka, se budou ještě dlouho napravovat. Co se týká práce na MPSV, tak to beru jako naprostý amatérismus, který zdiskreditoval pravicové strany v této oblasti plošně,“ domnívá se lidovecký místopředseda. Zda nešlo jen o amatérismus, ale spíš o úmysl, komentovat nechce, počká si až na posouzení orgánů činných v trestním řízení.

Kromě protizákonně přidělené softwarové zakázky vidí jako další vážný problém ministerstva práce projekt sKarty. „To je další produkt, který nikdo nepotřeboval a jen lidi zbytečně zatěžuje. Vezměte si to zacházení s citlivými osobními údaji klientů, které byly vyvedeny do komerčního subjektu České spořitelny. Dělá to na mě dojem jakési privatizace státní správy a kdyby se podařilo převést na tyto účty i důchody, tak se víceméně zprivatizovala polovina státního rozpočtu,“ konstatuje pro ParlamentníListy.cz Jan Bartošek.

Drábkovo technicistní řešení se ukázalo jako šlápnutí do vajec

Když v létě 2010 představil Petr Nečas svou koaliční vládu, jevil se Jaromír Drábek se zkušenostmi z vedení Hospodářské komory a se vzděláním v oboru technické kybernetiky jako jeden z nejkompetentnějších členů kabinetu. „Jestliže je někdo šéfem Hospodářské komory, řekněme, že dobrým, ještě to neznamená, že musí být také dobrým ministrem práce a sociálních věcí. Pro řízení tak velkého ministerstva je potřeba značná dávka zkušenosti, velká míra sociálního cítění a znalosti této problematiky z praxe,“ domnívá se místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku.

„To u pana ministra Drábka chybělo, a proto přišel s technicistním řešením, které v tak citlivé oblasti, jakou je ta sociální, bylo jako šlápnutí do vajec. Kromě toho jsem u něj postrádal míru schopnosti dialogu směrem k těm, kterých se sociální péče týká. Následně i k úřadům práce, jejichž zaměstnanci na přepážkách byli jedni z těch, které tahle sociální reforma zasáhla výrazným způsobem. Přímo v terénu se setkávali s nefunkčním softwarem a odnášeli šlendrián ministerstva,“ připomíná Jan Bartošek, co si úředníci užili s nepovedeným projektem.

Slyšet jiné hlasy neexistovalo a nová šéfka rozjetý vlak nezastaví

Vedle mnoha faktorů proto shledává i chování exministra Jaromíra Drábka jako jeden z důvodů, které přispěly k tomu, že se sociální reforma nepovedla. „Společně s prvním náměstkem Šiškou tvořili tandem, který nerespektoval připomínky ani odborné, ani laické. Tam byl nulový dialog na dané téma. Tam byl záměr něco realizovat, a ten se realizoval, slyšet jiné hlasy prostě neexistovalo,“ upozorňuje Jan Bartošek na svérázný rys řízení tak významného úřadu.

Drábkova nástupkyně Ludmila Müllerová je nyní pod palbou nejen kvůli problematickým sKartám, ale především kvůli zpožďování výplat mateřských dávek. „Na mě paní ministryně dělá dojem, že se snaží, jak to jen lze. Na druhou stranu, jestliže se vám už rozjede vlak z kopce, tak je těžké ho zastavit. Jedna věc je její případná snaha a vyjádření do médií, druhá věc je, jak to vypadá v reálu. Když vidíte, že maminkám na mateřských dovolených chodí pozdě dávky, tak z toho je jasné, že ten problém stále přetrvává,“ dodává místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Jiří Hroník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

10:33 „Přivedli jste to ke krachu!?“ Milion chvilek: Menší akce, kde bylo dusno. Mnozí se zapotili

REPORTÁŽ Třicet let od listopadu 1989 si připomněla i liberecká akce Milionu chvilek pro demokracii.…