Bartošek (KDU-ČSL): Po roce tiché práce lidovců konečně výsledek

27.02.2013 4:31

Jan Bartošek, místopředseda KDU-ČSL pro sociální politiku, poděkoval dnes veřejně Úřadu pro hospodářskou soutěž, který anoncoval rozhodnutí zrušit zakázku IT systémů na vyplácení sociálních dávek. Příslušné podání na ÚOHS učinili jako první lidovci již v únoru 2012, poté je ale z procesních důvodů dokončil Nadační fond proti korupci, který se spolu s KDU-ČSL může nyní oprávněně radovat z vítězství.

Bartošek (KDU-ČSL): Po roce tiché práce lidovců konečně výsledek
Foto: KDU-ČSL
Popisek: Logo KDU-ČSL

„V únoru 2012 vznikla uvnitř KDU-ČSL pracovní skupina, která pracovala dlouhou dobu takřka v anonymitě,“ uvádí Jan Bartošek. „Původně jsem myslel, že podivné chování softwarových systémů, které produkují chybu za chybou, bude náplň práce pro sociální komisi, kterou řídím. Ale ukázaly se dvě věci: 1. Problém je mnohem závažnější a hlubší, než se čekalo 2. Svým rozsahem zasahovala jeho analýza i do nutnosti přizvat IT odborníky, právníky a specialisty na státní správu a řízení zakázek. Sestavili jsme tudíž expertní skupinu, která začala pomalu rozkrývat hloubku a rozsah toho, co se na MPSV po příchodu Jaromíra Drábka opravdu stalo. Jen první měsíc práce přinesl taková zjištění, že nás to dohnalo ke sběru dat pro první podání na Antimonopolní úřad,“ vzpomíná Jan Bartošek.

Toto podání (na mamutí mnohamiliardový systém na výplatu dávek se nekonala žádná veřejná soutěž) učinili lidovci pod vedením skupiny Jana Bartoška již v únoru 2012. ÚOHS však po čase podání zamítl s tím, že politická strana není relevantní subjekt veřejné soutěže a že je třeba, aby podání provedla nějaká firma. KDU-ČSL se proto obrátila na Nadační fond proti korupci, kde na sebe úlohu stěžovatele převzal úspěšný podnikatel Radim Jančura. Ten také se svými právníky dotáhl stížnost u ÚOHS až do úspěšného konce.

„Není to bohužel jediné pochybení, které jsme na MPSV v uplynulém roce rozkryli. Ale mám radost, že vedení antimonopolního úřadu na čele s panem Rafajem nedalo najevo strach a nepodlehlo politickým tlakům – jistě se to bez nich neobešlo, jak předpokládám. Vynikající práce státních úředníků!

Zvláštní poděkování pak patří Nadačnímu fondu proti korupci, bez jejich aktivity by nikdy lidovci neměli možnost věc dotáhnout do konce. Pan Jančura je čestný a obětavý muž, právem reprezentuje generaci nastupujících podnikatelů, kteří naši zemi povedou k prosperitě,“ řekl závěrem Jan Bartošek.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: kdu.cz

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Johnová (Praha sobě): Musíme mít na paměti, že očkování není všespásné

16:57 Johnová (Praha sobě): Musíme mít na paměti, že očkování není všespásné

Epidemická situace se na území hlavního města i v dalších krajích zhoršuje. Praha se proto obrací na…