V loňském roce se sem dovážely i papriky z Izraele, ale to bylo spíše politické gesto, když většina Evropy sabotovala obchodní smlouvy z důvodů, že se pěstují na okupovaných územích Jordánu a ještě v tehdejší relativně klidné Gaze. Letošní sklizeň je těžké predikovat. Jižní Evropu svírá vedro, střední Evropu zase chladné počasí.
Pěstování bez země
Zvítězí tedy opět hydroponicky pěstovaná zelenina ve sklenících v Belgii a v Nizozemí. Rostlinky už vůbec neviděly zem, pěstuje se to jen ve výživném roztoku.
V RVHP bylo jasně dáno, že papriky budeme brát z Bulharska a z Rumunska a samozřejmě z Maďarska. Dnes je to jinak. „Konečně už pěstujeme papriky i sami,“ říká zemědělský odborník Petr Havel. „Český spotřebitel, i když se to velmi pozvolně mění, je charakteristický tím, že se snaží nakoupit co nejlevnější zboží, nehledě na jeho původ. Roste a poroste podíl spotřebitelů, kterým půjde o kvalitu a šetrný původ pěstování, jako je třeba hydroponie. Jenže tento druh pěstování není ještě nějak významný. Je to samozřejmě dražší, i když jde o významnou úsporu vody. Proto se tady skleníky objevují a jejich počet poroste. Pořád to ale není nejdůležitější část trhu a tuto produkci nekupuje většina spotřebitelů, ale jenom ti, kteří si buď na to hrají, nebo skutečně věří ve zdravotní životní sílu a v preferenci produktů, které údajně více neznečišťují životní prostředí. I když tedy podíl těchto spotřebitelů mírně roste, není to nic zázračného. A český spotřebitel je už tak vychován, aby kupoval vše co nejlevněji.“
Našinec je svéráz
Stejně jako podle Havla roste podíl spotřebitelů, kteří hledí na kvalitu či způsob produkce, tak roste i počet těch, kteří se zajímají o zemi původu. „Tato část lidí se pak snaží preferovat tuzemskou spotřebu, což mimochodem v České republice už je, protože se tu již docela dlouho pěstuje poměrně rozsáhlé spektrum včetně čili papriček, hlavně na jižní Moravě. Samozřejmě na pokrytí celé poptávky to nestačí, ale v tomto případě si spotřebitelé svoje produkty poměrně snadno najdou. Je to ale většinou dražší.“

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala
jmenování premiéra
Dobrý den, sledoval jsem vás včera na CNN, kde jste se vyjadřoval k tomu, koho by prezident měl nebo neměl jmenovat premiérem. Jestli o tom rozhoduje prezident, tak k čemu jsou volby? Neměl by na základě výsledku dostat vítěz šanci sestavit vládu? Protože jestli ne, tak jsou podle mě zbytečné. A jes...
Uživateli nejlépe hodnocený komentář
| 8 | 0
Další články z rubriky
16:30 Stanjura podporuje černý trh. Výrobci alkoholu dali na stůl fakta
Stát odmítá odstranit diskriminaci ve zdanění lihovin a místo toho nerovnoměrně zatěžuje zvyšováním …
- 4:39 Marek Vašut, Vítězslav Jandák a status umělce. Mnohé se vyjasnilo
- 20:53 Není to zelený úděl, ale černý úděl. Energetik Noveský o tom, co bylo médii utajováno
- 13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy
- 8:07 Šokové zdražení o 50 %. Polsko povstalo proti Green Dealu, Fiala bude koukat
- 7:20 „Stroj na bídu.“ Milei lidem říkal jiné věci než Fialovi. Málem padla facka