Šokové zdražení o 50 %. Polsko povstalo proti Green Dealu, Fiala bude koukat

27.06.2024 8:07 | Analýza

Polsko se nehodlá smířit se zelenou politikou EU, která má dle nových výpočtů tamním obyvatelům prodražit život až o statisíce korun. Své blížící se předsednictví Radě EU chce proto země využít k hlubokým změnám balíčku Fit for 55, Green Dealu i rozšířeného systému emisních povolenek ETS 2. Vláda Donalda Tuska dle serveru Money.pl klimatickou politiku v aktuální podobě označuje za „nepřijatelnou“ a z polské vlády již napřímo zaznívá varování před hrozbou velkých ekonomických i sociálních škod. Nejhůře má pak sousední zemi paradoxně postihnout to, co česká vláda považuje za jeden z „největších úspěchů“ svého předsednictví.

Šokové zdražení o 50 %. Polsko povstalo proti Green Dealu, Fiala bude koukat
Foto: commons.wikimedia.org/Andrzej Barabasz
Popisek: Donald Tusk

Polská vláda hodlá k revizi některých klíčových zelených politik EU, včetně systému ETS2, využít svého předsednictví v Radě EU v první polovině roku 2025. Systém ETS2, který vznikl v rámci revize směrnice o emisních povolenkách, totiž dle polského kabinetu po svém vstupu v platnost v roce 2027 zemi hrozí tvrdým zasáhnutím do ekonomiky i do společnosti.  

Úprava systému emisních povolenek, která zavede postih pro lidi vytvářející emise CO2 u vytápění a dopravy, mající za cíl pomoci přimět Evropany přestat používat svá současná auta či přesedlat do MHD, byla schválena Evropským parlamentem letos v dubnu. Nový postih za vypouštění emisí se bude vztahovat na benzin, naftu a paliva pro vytápění, jako je například zemní plyn, a přestože se obchodování s emisemi nebude týkat přímo spotřebitelů, očekává se, že rozšíření emisních povolenek pocítí skrze zvýšené ceny.

Půjde tedy vcelku o jakési řešení, jak Evropany, kteří jezdí autem se spalovacím motorem či topí doma plynem, přimět, aby své počínání přehodnotili – například motoristy začne již do 3 let EU skrze tento způsob za používání aut se spalovacím motorem „pokutovat“ přibližně 3 korunami za každý spálený litr. V rámci systému obchodování s emisemi totiž budou muset společnosti prodávající benzín, naftu a topná paliva nakupovat emisní povolenky, přičemž jejich počet se bude každoročně snižovat v souladu s cíli EU v oblasti klimatu, a to bude vytvářet tlak na postupné zvyšování cen.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radek Kotas

Pochybnosti

Paní senátorko,ukázal Vám osobně někdo tzv dopis na rozloučenou vraha Kozáka? Původně dokonce mluvila o dvou dopisech.Ověřoval někdo pravdivost textu těchto dopisů? Skutečně bylo objektivně a dokonale zjištěno,že spáchal i vraždu v Klánovicích? Je dostupná analýza shody zbraně? Vše je velmi bizardní...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

tupý český volič, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusetatík , 27.06.2024 9:56:27
bude neustále volit pětihrůzu protože za vše může přece Putin zlaté časy socialismu kdy jsme nepřijímali žádné zákony ze sajůzu a zlaté rvhp.Dobře nám tak v žádném jiném státě by si taková vláda ani neškrtla a byly by milionové demonstrace jsem rád že jsem prožil část života za toho "nesvobodného " socialismu mladí mohou jen závidět

|  21 |  0

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…