Čím dřív Fiala začne, tím dřív skončí. Zeman a Lipavský: Až mrazí, co padlo

14.12.2021 14:10 | Komentář

Co vedlo prezidenta Zemana ke změně názoru ohledně Jana Lipavského a jmenuje vládu komplet? Na to se PL.cz zeptaly zkušených politiků, například z ODS. „Dle mého názoru se pan premiér a pan prezident nakonec shodli v tom, že jsou schopni případné úlety pana ministra společně korigovat a neutralizovat,“ vysvětlil eurospolanec Jan Zahradil. Jiné ohlasy jsou vážnější. „Pan prezident celkem správně usoudil, že čím dříve tato vláda začne, tím dříve skončí,“ sdělil redakci poslanec SPD Jaroslav Bašta. „Kdo chce kam, pomozme mu tam,“ glosoval exministr Zdeněk Škromach (ČSSD).

Čím dřív Fiala začne, tím dřív skončí. Zeman a Lipavský: Až mrazí, co padlo
Foto: Hana Brožková
Popisek: Prezident republiky Miloš Zeman jmenoval na zámku v Lánech Petra Fialu do funkce předsedy vlády ČR

Ještě v pátek prezident Miloš Zeman tvrdil, že Jana Lipavského do čela české diplomacie jmenovat nechce. Jako důvody svého postoje uvedl nedostatečnou kvalifikaci nebo odtažité vztahy k Izraeli a Visegrádské čtyřce. Pětikoalice však za Lipavským stála a mluvilo se o kompetenční žalobě k Ústavnímu soudu. V pondělí nastalo překvapení. Prezidenta navštívil nový premiér Petr Fiala a po schůzce oznámil, že prezident vládu v pátek jmenuje komplet, tedy i s Lipavským. „Jsem velice rád, že můžu oznámit, že vláda České republiky bude jmenovaná tak, jak jsem ji navrhl panu prezidentovi. Pan prezident si uvědomuje situaci, ve které jsou čeští občané, a rozhodl se proto k tomuto státnickému kroku – jmenovat vládu podle mého návrhu, který velice oceňuji,“ sdělil na tiskové konferenci Petr Fiala. „Pan prezident si nekladl podmínky. Bavili jsme se pouze o tom, že některé výhrady, které má k Lipavskému, budu brát na vědomí,“ doplnil. 
 
Představitelé vládní koalice jsou samozřejmě spokojení až nadšení. Jejich odpůrci, což jsou většinou příznivci Miloše Zemana, jsou naopak naštvaní. Všeobecně však panuje překvapení a padají otázky. Proč prezident ustoupil? Co za tím je? Situace je tak neúnosná, že prezident usoudil, že co nejdříve potřebujeme vládu s důvěrou? Jde o rozpočet hradní kanceláře? Nebo mu bylo něco slíbeno? „Opravdu to nevím, jenom bych spekuloval. Vláda mohla v pátek vzniknout i tak, jenom by nebyl jmenován jeden ministr. To není žádná překážka tomu, aby vláda ve většině resortů nemohla uskutečňovat nějakou práci,“ domníval se bývalý premiér Jiří Paroubek a ani důvod ohledně rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky se mu nezdá. „Nemyslím si, že by bylo možné tak radikálně snížit rozpočet prezidentské kanceláře, aby to vzbuzovalo nějaký strach prezidenta. Prezident by se dokázal bránit,“ uvedl. Dá se očekávat, že bude prezident k vládě, zvláště její zahraniční politice kritický, když se mu nezamlouvá ministr zahraničí? „Bude komentovat jednotlivé činy. Pokud si bude myslet, že je to v rozporu s jeho názorem, tak to bude komentovat. Za zahraniční politiku je odpovědná vláda, která formuje základní linii. Pan prezident se na tom podílí. Doufám, že tam nedojde k nějakým velikým disonancím. Ale mezi názory prezidenta a názory budoucího ministra zahraničních věcí zeje propast,“ doplnil.
 
„Fiala narozdíl od Babiše Zemana nepotřebuje a kompetenční žaloby se tak nebojí. Navíc Zeman věděl moc dobře, že by u Ústavního soudu prohrál. Rozhodnutí Ústavního soudu by mu vzalo možnost mediálně ‚blokovat‘ budoucí kandidáty. Takže zvolil ústup,“ uvedl bývalý poslanec a ještě předtím i předseda pirátské strany Lukáš Černohorský. Jeho kolega Vojtěch Pikal, v minulém poslaneckém období místopředseda Sněmovny, napsal: „To je otázka pro pana prezidenta, ne? Neumím číst myšlenky.“
 

 
„Narazili na sebe dva skuteční politici. Jeden nechtěl a nemohl ustoupit ze seznamu jmen budoucí vlády a druhý si uvědomil, jak vážná situace v České republice je a že každé další oddalování vzniku vlády je fatální chybou,“ sdělila budoucí ministryně obrany Jana Černochová (ODS). „Dle mého názoru se pan premiér a pan prezident nakonec shodli v tom, že jsou schopni případné úlety pana ministra společně korigovat a neutralizovat,“ vysvětlil eurospolanec Jan Zahradil (ODS).
 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

koncesionářské poplatky

Dobrý den, pane Nachere. Samozřejmě vím, že jste proti zvýšení koncesionářských poplatků, a pokud to dobře chápu, tak když budete u moci, tak je opět snížíte? A neuvažujete o jejich úplném zrušení? Já netvrdím, že se třeba na nějaké pořady na ČT nekoukám, ale pokud jde o zpravodajství rozhodně mi ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

4:40 Souček odepsán. „Ale pak nesmí v ČT nastat toto.“ Diváky by mělo zajímat

Členové Rady ČT mají na svém úterním jednání v programu zabývat se odvoláním generálního ředitele Ja…