Soudní znalec v akci: „To mi řekl on.“ Lež. „Znal jsem ho.“ Lež. „Byli tam odborníci.“ Lež. A další a další. Pak se soudkyně nadechla a řekla…

21.09.2021 4:46 | Kauza

Několikrát jsme se v rámci sledované kauzy údajně padělaných obrazů, kdy ovšem nikdy nedošlo k odhalení jakýchkoli padělatelských prostředků, dílen či přímo padělatelů, věnovali ostravskému znalci Petru Pavliňákovi. Sehrál jednu z hlavních rolí. Téměř polovinu z projednávaných děl označil za falzifikáty.

Soudní znalec v akci: „To mi řekl on.“ Lež. „Znal jsem ho.“ Lež. „Byli tam odborníci.“ Lež. A další a další. Pak se soudkyně nadechla a řekla…
Foto: Televize TVS
Popisek: Znalec a galerista Petr Pavliňák

Revizní znalecké posudky Národní galerie v obou revidovaných případech prokázaly nepravdivost a nesprávnost jak znaleckých závěrů, tak použité argumentace znalce Pavliňáka. Dnes se podíváme blíže na vystupování tohoto znalce v hlavním líčení a na obsah jeho posudků, které měly ParlamentníListy.cz k dispozici.

Na úvod začneme výběrem křivých výpovědí, jichž se znalec dopouštěl v hlavním líčení. 

Petr Pavliňák opakovaně tvrdil, že při přebírání obrazů od policie k posouzení a také při jejich vracení s policií vždy sepisoval a podepisoval předávací protokoly. Když měli obžalovaní opakovaně podezření, že mu díla fyzicky předávána nebyla a své posudky vyhotovoval narychlo pouze podle fotografií, byl znalec obhajobou požádán, aby protokoly předložil soudu.

Znalec to slíbil, avšak nikdy tyto protokoly nepředložil.

Když následně na základě opakovaných urgencí ze strany obhajoby předsedkyně senátu požádala o předložení těchto protokolů moravskoslezskou kriminálku, která vedla vyšetřování v přípravném řízení, vyšetřující policistkou Burdigovou bylo v písemném vyjádření soudu sděleno, že žádné předávací protokoly se znalci sepisovány nebyly, a tudíž je nemůže předložit. Skutečnost, že znalec Pavliňák v hlavním líčení lhal, soudkyně Říhová nijak neřešila.

Nyní ke konkrétnímu dílu.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Jak zabránit Číně, aby o nás sbírala citlivá data?

Podle mě také není problém jen v Číně, ale dnes už téměř neexistuje nic jako soukromý. I třeba EU dost šťourá do soukromý lidí - většinou to vydává za dobrý úmysl a možná to i dobře myslí, ale je to potřeba? Co vím, tak třeba chtěla mít možnost sledovat i soukromou korespondenci lidí na internetu at...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

10:45 Za horší „Plzeň“ než v Německu si můžeme sami. Pivovar vysvětlil

„Je plzeňské pivo pro Němce odlišné oproti tomu pro Čechy?“ Právě tato otázka v posledních dnech roz…