AOPK ČR: Mapování velkých šelem v Beskydech už potřicáté

20.02.2014 12:40

Příští týden, ve čtvrtek 28. února, začíná tradiční mapování velkých šelem v Beskydech. Stopy rysů, vlků a medvědů zde budou hledat pracovníci správ chráněných krajinných oblastí a národních parků, ke kterým se o víkendu připojí další zájemci.

AOPK ČR: Mapování velkých šelem v Beskydech už potřicáté
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

„Mapování velkých šelem v Beskydech se uskuteční už po potřicáté, poprvé to bylo v roce 1984. Podle stop ve sněhu či blátě a dalších pobytových znaků, jako je trus či kořist, zjišťujeme, kolik šelem se v území o rozloze 1200 km2 pohybuje.  Podle posledních odhadů se v oblasti Beskyd včetně přilehlé pohraniční oblasti Slovenska vyskytuje kolem 8-10 rysů.  Vzácně, v počtu několika málo jedinců, zde žijí vlci a medvědi,“ vysvětluje Dana Bartošová z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR,  Správy CHKO Beskydy, která mapování koordinuje.  

Beskydy jsou jediným místem, kde u nás tyto tři šelmy žijí. Zatímco rysa můžete spatřit i jinde, medvěda a vlka lze pravidelně  vystopovat jen ve zdejších lesích, do kterých přicházejí ze sousedního Slovenska.  Pohyb krajinou jim však komplikují nejen silnice s hustým provozem, ale i pytláci. Navzdory civilizačním překážkám se medvědům občas podaří proniknout z Beskyd dále na západ a  vlci se  v poslední době  díky své pohyblivosti a přizpůsobivosti objevují i v dalších pohořích na severu Čech a Moravy.

Při mapování výskytu šelem se stopaři v terénu pohybují po předem stanovených trasách na běžkách či sněžnicích, případně pěšky. K dispozici mají zákresové mapy a pomůcky pro dokumentaci. Při akci se kromě velkých šelem zaznamenává i výskyt ostatních druhů zvířat. Výsledky sčítání  vyhodnocuje Správa CHKO Beskydy.  Závěrečná zpráva ze „sčítání“ bude k dispozici zhruba za měsíc.

Rys ostrovid, medvěd hnědý a vlk obecný jsou v  ČR  chráněni. Kvůli jejich výskytu je chráněná krajinná oblast Beskydy  zařazena mezi  evropsky významné lokality  velkých šelem.  Jejich počet u nás souvisí se stavem populací těchto druhů na Slovensku a Polsku.  V Evropě byly zpracovány akční plány na ochranu velkých šelem, přičemž velký důraz  se klade na spolupráci jednotlivých států.  Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky proto v této věci jedná a spolupracuje se státní ochranou přírody na Slovensku. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

11:44 ČSÚ: Domácnosti vodou nadále šetří, v průmyslu její spotřeba mírně roste

Češi v roce 2023 denně spotřebovali v průměru téměř 87 litrů vody, což bylo o zhruba tři litry méně …