Skoro čtyři stovky druhů rostlin, některé – třeba lipnice jesenická a zvonek jesenický - jinde na světě nerostou. Horská tundra na hřebenech, staleté smrčiny na úbočích. Taková je národní přírodní rezervace Praděd, se svými více než dvěma tisíci hektary největší v České republice. Projekt z Operačního programu Životní prostředí by měl zajistit, že zdejší příroda zůstane stejně jedinečná i v budoucnu [1]. Získala jej Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
„Nad úrovní lesa se dříve kosilo a pásl dobytek. Zdejší květnaté horské trávníky jsou pestré právě proto, že je pomáhala udržovat lidská péče. Poté, co se s pastvou přestalo, začaly postupně zarůstat. Rozšířila se borůvka, která tvoří poměrně rozsáhlé a souvislé porosty. Jiné druhy rostlin v nich nemají šanci přežít,“ vysvětluje Radek Štencl z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR, Správy CHKO Jeseníky.
Projekt stojí na třech pilířích, které reagují na hlavní ekologické problémy této oblasti. Horské trávníky postupně zarůstají, přirozenou obnovu lesa zase komplikují přemnožení velcí býložravci, kteří nadměrným okusem ničí mladé stromy, zejména listnáče. V oblasti Pradědu je třeba také více pracovat s návštěvníky, aby poruzuměli tomu, jak a proč je potřeba o zdejší přírodu pečovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tisková zpráva