Amelie pomáhá žít život s rakovinou

20.02.2014 12:05

Amelie, o.s. informuje novou kampaní o svých službách odborné psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Snaží se tak upozornit širokou veřejnost na to, že život s rakovinou přináší i často opomíjené psychické a sociální problémy, a to nejen samotným nemocným, ale i jejich blízkým. Amelie podává těmto lidem pomocnou ruku.

Amelie pomáhá žít život s rakovinou
Foto: red
Popisek: Amelie, o.s. informuje o své odborné psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým.

Až do třetího týdne v březnu bude probíhat médiální kampaň  Amelie jejímž cílem je upozornit širokou veřejnost na potřeby onkologicky nemocných a jejich blízkých a služby odborné psychosociální pomoci, které Amelie již osmým rokem poskytuje.
 
Obrázky modré hlavičky s tulipány, které budou oslovovat veřejnost, namalovala, výtvarnice Ingrid Jamrichová, jež se zapojila do programu Návrat do zaměstnání po onkologické nemoci v rámci Amelie. Ingrid ke svému obrázku říká: „Vždy, když kreslím nějaký obrázek pro Amelii, prožívám na jedné straně hluboký smutek, protože znám tu bolest, která s nemocí souvisí. Na druhé straně ale cítím sílu, která mě fascinuje. Je to síla, která dokáže i z něčeho, co se jeví jako tragedie, vykouzlit krásu a naději.“

Amelie oslovuje ve své kampani širokou veřejnost, z praxe vyplývá, že ženy jsou k těmto otázkám přece jen o něco vnímavější.  Proto by především na ně ráda apelovala. „Ženy daleko častěji než muži u sebe i v rodině rozpoznávají, kdy je potřeba vyhledat odbornou pomoc, kdy se už člověku nebo jeho rodinným příslušníkům nedostává sil, aby vše řešil sám,“ říká zakladatelka Amelie Pavla Tichá. Důkazem je i to, že služeb Center Amelie v Praze, Rakovníku, Příbrami a Olomouci využívají častěji ženy než muži.

Na kampaň naváže během měsíce března pražský projekt Tulipánový měsíc, přivolejme s jarem i naději. Druhý ročník této barevné události vtáhne do děje žáky vybraných škol Prahy 8, dobrovolníky a zdravotní klauny, aby zpříjemnili chvíle onkologicky nemocným a jejich blízkým v nemocnicích a poděkovali zdravotníkům za jejich nelehkou práci. Cílem je upozornit na často opomíjenou problematiku života s vážnou nemocí a zajistit prostředky na bezplatnou psychosociální pomoc onkologicky nemocným v Centru Amelie Praha 8 – Karlín. Vše probíhá pod záštitou Městské části Praha 8. Více na: tulipanovymesic.amelie-os.cz

Amelie o.s. pomáhá již od roku 2006 lidem s rakovinou zmírňovat jejich psychické a fyzické strádání. A to od chvíle stanovení diagnózy, v průběhu onemocnění i v situacích, kdy se člověk vrací do aktivního života nebo naopak umírá. Podle doporučení EU, Světové zdravotnické organizace i národních onkologických programů je nutné psychosociální podporu považovat za relevantní součást péče o lidi s rakovinou, stejně tak péče o jejich blízké. Česká republika v tomto ohledu prozatím zaostává. Současná institucionální zdravotní péče psychosociální podporu většinou nezahrnuje. Pokud ano, tak velmi okrajově, a především nedostatečně vzhledem k vysokému počtu nemocných.
 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…