Armáda ČR: Čeští vojáci se v roce 2021 zapojí do 138 cvičení v zahraničí

08.12.2020 22:11

K sousedům na Slovensko, do Německa či Polska, ale také do Jordánska či Senegalu se vydají čeští vojáci příští rok. Do ČR naopak přijedou spojenečtí vojáci na 71 cvičení. Počítá s tím plán, který odsouhlasila vláda. Veškerý výcvik bude organizován s ohledem na aktuální epidemickou situaci a platná hygienická opatření.

Armáda ČR: Čeští vojáci se v roce 2021 zapojí do 138 cvičení v zahraničí
Foto: Armáda ČR
Popisek: Armáda ČR, logo.

Na základě politicko-vojenských priorit je plán cvičení každoročně sestaven ze čtyř oblastí: příprava k nasazení v operacích, pohotovostní síly, bilaterální a regionální spolupráce a výstavba schopností. Dohromady půjde o 138 cvičení mimo území ČR, jichž se účastní příslušníci Armády ČR. Na území našeho státu se pak uskuteční 71 cvičení ozbrojených sil jiných států.

Nejčastěji vyjedou příslušníci Armády ČR k sousedům na Slovensko, do Německa, Polska a Maďarska. V rámci Evropy se pak objeví prakticky všude od Norska, Švédska a Finska až po Itálii, Řecko a Turecko. Cvičit ale budou i mimo starý kontinent – v USA či Kanadě. Z méně obvyklých destinací se vydají do Jordánska a Senegalu.

Příprava na Mali na Slovensku a ve Francii

Mezi nejdůležitější cvičení mimo území ČR patří např. Brave Warrior 21, které je výročním cvičením mechanizovaných jednotek pozemních sil zemí V4 s jednotkami ozbrojených sil Německa a USA a konat se bude v Maďarsku za účasti 200 příslušníků 7. mechanizované brigády s 49 kusy pozemní techniky. Zmínit lze také dvě série cvičení Recce na Slovensku a Šakal ve Francii, které budou sloužit k přípravě předurčených jednotek k nasazení v rámci operací v Mali. Zúčastní se jich v obou případech 90 vojáků spolu s 22 v prvním případě a 30 kusů techniky v případě druhém.

V ČR opět Ample Strike

Mezi hlavní cvičení na území ČR tradičně patří Ample Strike, jehož cílem je vycvičit a zdokonalit jednotky a štáby 22. základny vrtulníkového letectva v plnění širokého spektra úkolů, v součinnosti s dalšími jednotkami vzdušných, pozemních, speciálních a aliančních sil, v přímé letecké podpoře v podmínkách elektronického boje a sladění systémů velení a řízení. Cvičení se zúčastní 300 vojáků partnerských zemí s až 40 kusy letecké techniky.

Zmínit lze také cvičení Federated Cloud 2021 zaměřené na oblast komunikační a informační podpory. Jeho cílem je ověření schopností interoperability systémů velení a řízení, testování schopnosti výstavby míst velení a poskytování komunikačních a informačních služeb uživatelům, včetně propojení systémů pozemních a vzdušných sil. Federated Cloud je zároveň technickou přípravou pro cvičení 4. brigádního úkolového uskupení Strong Eagle 2021. Cvičení se zúčastní 400 vojáků koaličních armád s 81 ks pozemní techniky.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…