BSA: Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu

02.02.2014 10:35 | Zprávy

Mezi typické digitální překážky patří například bariéry v přeshraniční výměně informací, národně orientované certifikace technologií a standardů či zvýhodňování místních IT produktů a služeb ve veřejných zakázkách. Organizace BSA navrhuje odstranit ochranářské praktiky pomocí globálních pravidel digitálního obchodu.

BSA: Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Mezinárodní pravidla obchodování nedrží krok s rychlou inovací produktů a služeb využívajících software, mezi které patří například cloud computing a datové analýzy. Hlavní brzdou rozvoje je digitální protekcionismus. Vyplývá to z nové studie organizace BSA | The Software Alliance. „Ochranářské praktiky navrhuje BSA odstranit za pomoci nadčasových obchodních pravidel, která podpoří digitální obchodování, inovace a vytvoří konkurenční prostor pro rozvoj informačních technologií,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

  • Nové formy IT protekcionismu brání rozvoji obchodu v oblasti informačních technologií. Dusí inovace a zpomalují hospodářský růst v neprospěch zákazníků i firem.
  • Například nařízení, že poskytovatelé cloudových služeb musí zřídit servery na každém trhu, kde působí, zvyšuje náklady koncovým uživatelům.
  • Některé vlády připravily normy nebo standardy, které zvýhodňují lokální firmy a chrání je před mezinárodní konkurencí.

„Technologie využívající software jsou motorem zásadních inovací v celém hospodářství a ve všech aspektech moderního života. Chceme-li mít z technologického pokroku maximální možný užitek, vlády musí digitální obchodování podporovat a nikoli mu bránit,“ vysvětluje Victoria Espinelová, prezidentka a ředitelka BSA, a dodává: „Potřebujeme moderní obchodní pravidla, která zabrání novým formám protekcionismu a zajistí volnou přeshraniční výměnu informací.“

Software, cloud computing a datové služby se stávají základními nástroji produkce v moderní ekonomice, jejich dopad proto dalece přesahuje IT odvětví. Digitální produkty a služby v důsledku transformují globální obchod. Vývoz všech počítačových služeb, včetně softwaru, vzrostl téměř sedmkrát: z 30 miliard dolarů v roce 2000 na více než 200 miliard dolarů v roce 2011, vyplývá z informací Světové obchodní organizace.

„Máme historickou příležitost navrhnout obchodní pravidla, která vyhovují digitální éře. Probíhají vyjednávání a rozhovory o IT službách a produktech ve všech klíčových regionech,“ říká Victoria Espinelová. „Dohody, které uznávají transformační dopad na digitální obchod, umožní podnikům všech velikostí inovovat a růst. Spotřebitelům umožní přístup k nejlepším produktům a službám, pomohou s tvorbou nových pracovních míst a zlepší kvalitu života.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Článek obsahuje štítky

BSA

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

To jako celou EK a vůbec celou EU řídí jeden člověk?

Vy tvrdíte, aspoň jsem si to zde přečetla, že podle vaší frakce by Ursula von der Leyen měla skončit, aby se Brusel vrátil nohama na zem a pracoval pro občany, ne proti nim. To její odvolání ovlivní celé fungování a politiku EU, které, souhlasím s vámi, je třeba změnit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

22:03 MZV: Převzetí části pozůstalosti po Janu Masarykovi

Jan Lipavský převezme ve čtvrtek část pozůstalosti po československém ministru zahraničí Janu Masary…