BSA: Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu

02.02.2014 10:35 | Zprávy

Mezi typické digitální překážky patří například bariéry v přeshraniční výměně informací, národně orientované certifikace technologií a standardů či zvýhodňování místních IT produktů a služeb ve veřejných zakázkách. Organizace BSA navrhuje odstranit ochranářské praktiky pomocí globálních pravidel digitálního obchodu.

BSA: Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu
Foto: kr-stredocesky.cz
Popisek: Počítač

Mezinárodní pravidla obchodování nedrží krok s rychlou inovací produktů a služeb využívajících software, mezi které patří například cloud computing a datové analýzy. Hlavní brzdou rozvoje je digitální protekcionismus. Vyplývá to z nové studie organizace BSA | The Software Alliance. „Ochranářské praktiky navrhuje BSA odstranit za pomoci nadčasových obchodních pravidel, která podpoří digitální obchodování, inovace a vytvoří konkurenční prostor pro rozvoj informačních technologií,“ říká Jan Hlaváč, tiskový mluvčí BSA.

  • Nové formy IT protekcionismu brání rozvoji obchodu v oblasti informačních technologií. Dusí inovace a zpomalují hospodářský růst v neprospěch zákazníků i firem.
  • Například nařízení, že poskytovatelé cloudových služeb musí zřídit servery na každém trhu, kde působí, zvyšuje náklady koncovým uživatelům.
  • Některé vlády připravily normy nebo standardy, které zvýhodňují lokální firmy a chrání je před mezinárodní konkurencí.

„Technologie využívající software jsou motorem zásadních inovací v celém hospodářství a ve všech aspektech moderního života. Chceme-li mít z technologického pokroku maximální možný užitek, vlády musí digitální obchodování podporovat a nikoli mu bránit,“ vysvětluje Victoria Espinelová, prezidentka a ředitelka BSA, a dodává: „Potřebujeme moderní obchodní pravidla, která zabrání novým formám protekcionismu a zajistí volnou přeshraniční výměnu informací.“

Software, cloud computing a datové služby se stávají základními nástroji produkce v moderní ekonomice, jejich dopad proto dalece přesahuje IT odvětví. Digitální produkty a služby v důsledku transformují globální obchod. Vývoz všech počítačových služeb, včetně softwaru, vzrostl téměř sedmkrát: z 30 miliard dolarů v roce 2000 na více než 200 miliard dolarů v roce 2011, vyplývá z informací Světové obchodní organizace.

„Máme historickou příležitost navrhnout obchodní pravidla, která vyhovují digitální éře. Probíhají vyjednávání a rozhovory o IT službách a produktech ve všech klíčových regionech,“ říká Victoria Espinelová. „Dohody, které uznávají transformační dopad na digitální obchod, umožní podnikům všech velikostí inovovat a růst. Spotřebitelům umožní přístup k nejlepším produktům a službám, pomohou s tvorbou nových pracovních míst a zlepší kvalitu života.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Zase zpackaný projekt

Jestli je pravda, že ohledně dostavby Dukovan vaše vláda spoléhá do značné míry na dohody o smlouvách budoucích, jak tvrdí Havlíček, nemyslíte, že je to chyba? Já nevím, ale dá se takovým dohodám věřit? Aby to nedopadlo jako téměř vždy, že se o něco zásadního připravíme. A jak je možné, že tak důlež...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ERÚ: Spotřeba elektřiny i plynu v prvním čtvrtletí vzrostla

13:21 ERÚ: Spotřeba elektřiny i plynu v prvním čtvrtletí vzrostla

Ještě v polovině loňského roku spotřeba elektřiny i plynu klesala, letošní první čtvrtletí už však j…